Newsletter

MSP: minister Karpiński otworzył Ogólnopolski Szczyt Energetyczny (komunikat)

13.05.2015, 15:01aktualizacja: 13.05.2015, 15:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSP informuje:

– W zeszłym roku zapowiadałem że inwestycje spółek Skarbu Państwa w polską energetykę wyniosą 100 mld zł do 2020 r. Dziś z dumą i spokojem mogę powiedzieć, że te bardzo ambitne plany są realizowane zgodnie z harmonogramem – powiedział Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa otwierając III Ogólnopolski Szczyt Energetyczny w Gdańsku.

Jako przykład podał budowany w Gdańsku terminal naftowy, który jest gotowy w 67 proc. i ma zostać oddany do użytku na koniec 2015 r.

– Budowa tego pierwszego w historii naszego kraju terminalu jest w znakomitej większości realizowana przez polskie firmy: od wyłącznie krajowych biur projektowych, poprzez znaczącą ponad 70 proc. grupę dostawców, aż do niemal w 100 proc. polskich wykonawców – powiedział Włodzimierz Karpiński.

Dodał także, że 80 proc. zamówień związanych z budową największej w Polsce elektrowni w Opolu jest ulokowanych w polskich firmach. To dotyczy również innych realizowanych projektów energetycznych. W całym kraju trwa budowa elektrowni o mocy 5 tys. MW, które zapewnią stabilne dostawy prądu dla ok. 8 mln gospodarstw domowych.

– To pokazuje, że inwestycje w energetykę nie tylko gwarantują nasze bezpieczeństwo, ale przyczyniają się do rozwoju gospodarczego naszego kraju i poszczególnych regionów – powiedział minister Skarbu Państwa.

Minister odniósł się także do pomysłu ewentualnej integracji w sektorze energetycznym

– Nieroztropnym byłoby nie zastanawiać się, jak polskie firmy energetyczne będą mogły w przyszłości konkurować na europejskim rynku. Chciałbym natomiast uspokoić: spółki energetyczne zostaną na swoim miejscu. Energa zostanie w Gdańsku i nigdy nie było innych intencji – powiedział Włodzimierz Karpiński.

Minister zapewnił, że spółki energetyczne jako zakłady pracy, zleceniodawcy, organizatorzy i sponsorzy lokalnych beneficjentów, zostaną na swoim miejscu, ponieważ mają duże znaczenie dla regionów.

– To dotyczy także wpływów z podatków. Pracowników i lokalne społeczności mogę zapewnić, że w żadnym wypadku nie przewidujemy drogi na skróty – powiedział Włodzimierz Karpiński.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.05.2015, 15:01
Źródło informacji MSP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ