Newsletter

MSP: nowa siedziba Polskiej Grupy Zbrojeniowej w Radomiu otwarta (komunikat)

06.05.2015, 17:13aktualizacja: 06.05.2015, 17:13

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSP informuje:

Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa uczestniczył w otwarciu nowej siedziby Polskiej Grupy Zbrojeniowej w Radomiu, a także w podpisaniu umów dotyczących współpracy badawczo-rozwojowej z udziałem PGZ, Agencji Rozwoju Przemysłu, uczelni wyższych i ośrodków badawczo- rozwojowych.

-Spółki wchodzące w skład Grupy PGZ należą do jednych z najbardziej innowacyjnych firm w Polsce. Przeznaczają wysokie nakłady na działalność badawczo-rozwojową oraz zgłaszają wiele patentów. Te rozwiązania i know-how, dotychczas stosowane wyłącznie na potrzeby wojska, powinny znaleźć zastosowanie także w sektorze cywilnym, m.in. w branży energetycznej i górnictwie. W tym aspekcie otwiera się szerokie pole współpracy pomiędzy PGZ a innymi kluczowymi spółkami Skarbu Państwa, m.in. ARP. Technologie podwójnego zastosowania na całym świecie dają impuls do rozwoju gospodarczego – powiedział Włodzimierz Karpiński.

Jedna z podpisanych umów dotyczy zawiązania konsorcjum, którego liderem jest PGZ, na dostawę Bezzałogowych Statków Powietrznych.

Dodatkowo, w ramach zawiązanego wcześniej konsorcjum „Narew”, podjęto decyzję o zaangażowaniu wiodących uczelni wyższych do wspólnych prac badawczo-rozwojowych, niezbędnych dla modernizacji systemu Obrony Przeciwlotniczej krótkiego zasięgu. Ta decyzja zaowocowała podpisaniem dzisiaj umowy trójstronnej o współpracy pomiędzy PGZ , WAT i Politechniką Warszawską. Włączenie uczelni do prac nad programem „Narew” przyczyni się do tworzenia nowych miejsc pracy oraz kształcenia w Polsce wysokiej klasy specjalistów, zwłaszcza w zakresie technologii rakietowych.

Ponadto, podpisano List Intencyjny pomiędzy PGZ a Agencją Rozwoju Przemysłu o współpracy w zakresie wykorzystania tzw. Platformy Transferu Technologii. Jest to nowe narzędzie służące do gromadzenia informacji o technologiach i wynalazkach oraz o zapotrzebowaniu na innowacyjne rozwiązania zgłaszane przez przemysł.

PGZ zawarła także ramowe porozumienie o współpracy z ARP, Politechniką Warszawską, Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, Wojskową Akademią Techniczną, Instytutem Technologii Eksploatacji - Państwowym Instytutem Badawczym oraz Radomskim Centrum Innowacji i Technologii. Głównym celem zawartego porozumienia jest komercjalizacja wyników badań naukowych i prac rozwojowych z wykorzystaniem infrastruktury Parku Naukowo-Technologicznego w Radomiu.

Polska Grupa Zbrojeniowa przeniosła swoją główną siedzibę z Fabryki Broni „Łucznik-Radom” do Radom Office Park. W nowej siedzibie PGZ najwięcej pracowników znajdzie zatrudnienie w pionie produkcji i usług – w poszczególnych programach realizujących plan modernizacji Sił Zbrojnych RP. Są to m.in.: Program Obrony Przeciwlotniczej, Program Morski, Program Systemów Bezzałogowych Statków Powietrznych, itd. Do końca roku w siedzibie PGZ ma być zatrudnionych ponad 100 osób. Nabór na wybrane stanowiska już trwa. PGZ w Radomiu aktualnie zatrudnia łącznie blisko 500 osób i jest jednym z kluczowych pracodawców w regionie.

PGZ tworzy Grupę ponad 60 spółek działających w branży produkcyjno-usługowej, które zatrudniają ok. 17,5 tys. pracowników. W efekcie konsolidacji powstał jeden z największych koncernów obronnych w tej części świata.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kfk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.05.2015, 17:13
Źródło informacji MSP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ