Newsletter

Biznes i finanse

MSZ: Minister Zbigniew Rau spotkał się w Brukseli z Josepem Borrellem (komunikat)

18.01.2021, 16:01aktualizacja: 18.01.2021, 16:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Poniedziałkowa rozmowa szefa polskiej dyplomacji z Wysokim Przedstawicielem UE ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa służyła przekazaniu polskiego punktu widzenia na najistotniejsze kwestie z obszaru europejskiej polityki zewnętrznej, w szczególności dotyczące stosunków transatlantyckich oraz wschodniego sąsiedztwa UE.

W czasie spotkania minister Rau odniósł się do kwestii znaczenia stosunków transatlantyckich. Wyraził przekonanie, że UE i Stany Zjednoczone powinny zacieśnić koordynację polityki, w tym przede wszystkim wzmacniać współpracę transatlantycką w obszarze bezpieczeństwa, zwalczania dezinformacji, promocji zasad wolnorynkowych i tzw. konektywności. Przywołując tę ostatnią, wymienił Inicjatywę Trójmorza jako przykład udanej kooperacji infrastrukturalno-inwestycyjnej licznej grupy państw członkowskich UE ze Stanami Zjednoczonymi.

Szef polskiej dyplomacji podkreślił również konieczność przyspieszenia przez UE prac nad planem gospodarczym dla demokratycznej Białorusi, którego pomysłodawcą jest Polska i kraje wyszehradzkie. Przypomniał, że Warszawa aktywnie współkształtuje dyskusję o przyszłości Partnerstwa Wschodniego. Wyraził przy tym oczekiwanie, że planowany na ten rok szczyt inicjatywy przyniesie nowe, ambitne i możliwe do realizacji cele współpracy UE z krajami Partnerstwa.

Minister Rau przedstawił także polskie spojrzenie na relacje UE z Rosją. W rozmowie z Josepem Borrellem podkreślił, że ostatnie wydarzenia, a zwłaszcza kwestia aresztowania Aleksieja Nawalnego, uzasadniają nadanie prawom człowieka najwyższego priorytetu w dialogu z Moskwą.

Bezpośrednie kontakty z Wysokim Przedstawicielem stanowią istotny element aktywności Polski na forum UE i kształtowania europejskiego stanowiska w kwestiach zagranicznych i bezpieczeństwa. Rozmowa poprzedziła udział ministra Raua w przyszłotygodniowej Radzie do Spraw Zagranicznych UE.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mro/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.01.2021, 16:01
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ