Newsletter

Biznes i finanse

MSZ: Oświadczenie MSZ w związku z komunikatem MSZ Federacji Rosyjskiej dotyczącym rozpoczęcia wewnętrznych procedur w celu wypowiedzenia Traktatu o Otwartych Przestworzach (komunikat)

18.01.2021, 14:25aktualizacja: 18.01.2021, 15:18

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

MSZ informuje:

- Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraża rozczarowanie w związku z zapowiedzią MSZ Federacji Rosyjskiej w sprawie rozpoczęcia wewnętrznych procedur mających na celu wypowiedzenie Traktatu o Otwartych Przestworzach. Traktat ten stanowił dotychczas istotny element europejskiej architektury bezpieczeństwa, służąc budowie zaufania i przejrzystości w odniesieniu do działań wojskowych.

W ostatnim okresie widoczny był brak woli współpracy oraz konkretnych kroków ze strony Rosji w celu zagwarantowania przestrzegania litery i ducha Traktatu. Postawa strony rosyjskiej uniemożliwiła m.in. rozwiązanie kwestii nieuprawnionych ograniczeń na loty nad obwodem królewieckim. W drugim półroczu 2020 r. Rosja eskalowała żądania, rezygnując z możliwości konstruktywnego dialogu dotyczącego Traktatu o Otwartych Przestworzach.

Polska pozostaje zwolenniczką efektywnej kontroli zbrojeń, co jest możliwe tylko pod warunkiem pełnego przestrzegania przez państwa zobowiązań w zakresie środków transparencji i weryfikacji. Działania Rosji od dłuższego czasu prowadzą jednak do erozji systemu kontroli zbrojeń w Europie. Konsekwencje decyzji strony rosyjskiej będą przedmiotem konsultacji państw sojuszniczych i partnerskich.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mro/ godl/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.01.2021, 14:25
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ