Newsletter

Biznes i finanse

MSZ: Wiceminister Marcin Przydacz wziął udział w konsultacjach polsko-tureckich (komunikat)

12.01.2021, 19:08aktualizacja: 12.01.2021, 19:09

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Najważniejsze aspekty polityki wschodniej, kwestie bezpieczeństwa oraz współpracy bilateralnej były tematami wideokonferencji wiceszefa polskiej dyplomacji z jego tureckim odpowiednikiem Sedatem Önalem.

Obaj rozmówcy stwierdzili, że w obliczu niepokojów, z którymi mamy do czynienia m.in. na Kaukazie Płd. i w Europie Wschodniej, niezbędne jest wiarygodne i efektywne zaangażowanie międzynarodowe – w szczególności w ramach instrumentów oferowanych przez istniejące formaty OBWE i NATO. Wiceministrowie spraw zagranicznych Polski i Turcji podkreślili także, że wszelkim działaniom państw i organizacji międzynarodowych powinien przyświecać prymat prawa międzynarodowego.

W kwestii bezpieczeństwa międzynarodowego wiceszef polskiej dyplomacji podkreślił znaczenie jedności transatlantyckiej i współpracy w ramach NATO, przypomniał wparcie udzielone przez Polskę na prośbę Turcji w ramach Dostosowanych Środków Wzmocnienia dla Turcji. Tematem wtorkowych rozmów był także trilog polsko-turecko-rumuński, ustanowiony w 2012 r. – Jest on ważną platformą współpracy między naszymi trzema państwami, reprezentującymi wschodnią i południową flankę NATO – ocenił wiceminister Przydacz. Trilog tworzy unikalny format i pozwala ściślej koordynować kwestie o żywotnym znaczeniu dla Polski, Turcji i Rumunii oraz dla regionu, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa narodowego i współpracy transatlantyckiej.

Podczas wideokonferencji omówiono także kwestie współpracy bilateralnej. Polski wiceminister wyraził zadowolenie z rozwoju stosunków dwustronnych. – Polska przywiązuje dużą wagę do współpracy z Turcją. Ankara jest dla nas ważnym partnerem, a podstawą partnerstwa są nasze relacje historyczne i wspólne członkostwo w NATO – zaznaczył.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)

kom/ mro/ godl/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.01.2021, 19:08
Źródło informacji MF
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP content” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ