Newsletter

Najsilniejszy w Polsce bank korporacyjny na jednych z największych w Europie targów branży kolejowej

19.09.2023, 15:36aktualizacja: 19.09.2023, 15:50

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Pekao S.A. jest partnerem finansowym 15. Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO 2023. TRAKO to największe i najbardziej prestiżowe w Polsce oraz drugie w Europie spotkanie branży transportu szynowego. Prezentacja aktualnego poziomu rozwoju systemów transportowych oraz infrastruktury kolejowej w Polsce, Europie i na świecie.

Bank Pekao S.A. wspiera transport kolejowy

Bank jest zaangażowany w finansowanie infrastruktury kolejowej, a zarazem finansuje polskie firmy. Dla kraju finansowanie infrastruktury kolejowej jest priorytetem i bank chce wspierać ten trend.

Bank Pekao S.A. nie zwalnia tempa w zakresie zrównoważonego finansowania

Bank jest w gronie polskich i zagranicznych instytucji finansowych, które podpisały umowę finansowania o łącznej wartości 1,5 mld zł z firmą CARGOUNIT, liderem na rynku wynajmu lokomotyw w Europie Środkowej i Wschodniej. Udział Pekao S.A. w konsorcjum wynosi 157 mln zł.

Finansowanie obejmuje kredyt terminowy na refinansowanie istniejącego zadłużenia, kredyt rewolwingowy i kredyt inwestycyjny na finansowanie zakupów lokomotyw spółki do 2026 r., w tym dostaw lokomotyw Vectron MS od Siemens Mobility. Finansowanie ma „zielony”, zrównoważony charakter i jest udzielone w formule Sustainability Linked Loan, którego oprocentowanie zależy od spełnienia celów z zakresu zrównoważonego rozwoju. Zapewni CARGOUNIT środki niezbędne do zakupu ok. 70 przyjaznych dla środowiska lokomotyw.

„W tego rodzaju transakcjach bierzemy udział ze szczególną przyjemnością. To największe w historii polskich firm z sektora prywatnego finansowanie taboru kolejowego, które wspiera nowoczesny niskoemisyjny transport i doskonale wpisuje się w naszą strategię ESG i plany banku w zakresie wspierania zielonych projektów” - mówi Dieter Lobnig, dyrektor Departamentu Bankowości Inwestycyjnej i Finansowania Nieruchomości w Banku Pekao.

Bank Pekao S.A., założony w 1929 r., jest jedną z największych instytucji finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i drugim największym bankiem uniwersalnym w Polsce z 288 mld zł aktywów. Posiadając drugą co do wielkości sieć oddziałów, Bank Pekao obsługuje ponad 6,5 mln klientów. Jako wiodący bank korporacyjny w Polsce, obsługuje co drugą korporację w Polsce. Status banku uniwersalnego opiera się na wiodącej na rynku pozycji w private banking, zarządzaniu aktywami i działalności maklerskiej. Zróżnicowany profil działalności Banku Pekao jest wspierany przez wiodący na rynku bilans i profil ryzyka odzwierciedlony w najniższych kosztach ryzyka, silnych wskaźnikach kapitałowych i odporności na warunki makroekonomiczne (Pekao okazało się najbardziej odpornym bankiem w Europie, zajmując pierwsze miejsce w testach warunków skrajnych, przeprowadzonych przez EBA w 2023 roku wśród 70 banków). Od 1998 r. Bank Pekao jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i uczestniczy w kilku lokalnych (w tym WIG 20 i WIG) oraz międzynarodowych indeksach (w tym MSCI EM, Stoxx Europe 600 i FTSE Developed). Pekao jest jedną z najbardziej dywidendowych spółek giełdowych w Polsce na przestrzeni ostatnich 10 lat, wypłacając łącznie 20 mld zł w ciągu dekady.

Źródło informacji: Bank Pekao S.A.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.09.2023, 15:36
Źródło informacji Bank Pekao S.A.
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii