Newsletter

NCBR uruchomiło szkolenia dla firm chcących skorzystać z grantów programu Horyzont Europa

06.10.2021, 17:29aktualizacja: 06.10.2021, 18:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/M. Kmieciński (1)
PAP/M. Kmieciński (1)
Od początku października Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uruchomiło cykl szkoleń i seminariów dla firm zainteresowanych pozyskaniem grantu na badania i innowacje w ramach unijnego programu Horyzont Europa – poinformowała Agnieszka Ratajczak z NCBR podczas Kongresu 590. Jak dodała, budżet nowego programu przekracza 95 mld euro.

„Tej jesieni NCBR kieruje całą akcję informacyjno-promocyjną do przedsiębiorstw chcących pozyskać finansowanie z programu Horyzont Europa” – powiedziała Agnieszka Ratajczak, dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju podczas drugiego dnia Kongresu 590.

Dyrektor dodała, że wsparcia udziela Krajowy Punkt Kontaktowy, który jest częścią NCBR.

„Punkt prowadzi każdego tygodnia tej jesieni szkolenia i seminaria, na których przedstawiamy poszczególne instrumenty tego programu, jak aplikować, na co zwracać uwagę. Ale też zwracamy się z indywidualną ofertą do firm. Zapewniamy indywidualne konsultacje i doradztwo. Można do nas się zgłosić, nakierujemy na właściwy instrument i pomożemy jak napisać wniosek” – mówiła Ratajczak.

Dyrektor przypomniała, że program Horyzont Europa to najnowszy program ramowy Komisji Europejskiej wspierający badania i innowacje. Jak podkreśliła, jego budżet w tej perspektywie finansowej jest rekordowy i przekracza 95 mld euro.

Wyjaśniła, że program kierowany jest do przedsiębiorstw działających w różnych branżach, bez względu na ich wielkość.

„We wszystkich prawie instrumentach mogą uczestniczyć przedsiębiorstwa różnego rodzaju i różnej wielkości, poza EIC Accelerator, który jest dedykowany tylko małym i średnim firmom. We wszystkich pozostałych mogą uczestniczyć także duże przedsiębiorstwa i instytucje otoczenia biznesu” – powiedziała Ratajczak.

Dodała, że program oferuje bardzo szeroką gamę instrumentów.

„Są to przede wszystkim granty na projekty konsorcjalne, realizowane wspólnie z partnerami międzynarodowymi w ramach określonych obszarów tematycznych, skupionych wokół sześciu klastrów tematycznych filara II programu. Są to również specjalnie dedykowane instrumenty dla małych i średnich przedsiębiorstw. Mała firma, poprzez specjalny fundusz inwestycyjny, może np. uzyskać grant w wysokości do 15 mln euro po to, aby wejść na rynek z nową technologią, nowym produktem, czy usługą” – tłumaczyła Ratajczak.

Jak dodała, przedsiębiorstwo może też uzyskać doradztwo na wsparcie biznesowe, a także w zakresie przygotowania biznesplanów, czy pozyskania inwestorów lub partnerów biznesowych. „Można również uzyskać granty na prowadzenie badań na dużych europejskich infrastrukturach badawczych, np. superkomputera o dużej mocy obliczeniowej. Można również, i to może zrobić także polska firma, uzyskać grant na rozwój zasobów ludzkich poprzez np. wysłanie swoich pracowników do oddziału badawczo-rozwojowego innej firmy zagranicznej lub sprowadzenie do Polski wyjątkowego badacza z innej firmy” – wyjaśniła Ratajczak.

Dyrektor zaznaczyła, że program Horyzont Europa jest zarządzany centralnie, dlatego też wnioski można składać poprzez specjalnie dedykowany do tego portal, dostępny na stronie Komisji Europejskiej.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 06.10.2021, 17:29
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ