Newsletter

Nie jeździsz? Możesz obniżyć składkę OC aż o 95%

16.12.2022, 09:39aktualizacja: 14.03.2023, 09:19

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Autobaza
Autobaza
Eksperci autobaza.pl wyjaśniają, czym jest czasowe wyrejestrowanie pojazdu i kiedy możesz z niego skorzystać.

Twoje auto uległo wypadkowi i nie nadaje się do jazdy? Jeśli przewidywany czas naprawy jest długi, możesz ograniczyć związane z nią wydatki poprzez obniżenie składki OC. Eksperci serwisu autobaza.pl podpowiadają, kiedy można skorzystać z czasowego wyrejestrowania pojazdu i jakie niesie korzyści.

Zgodnie z prawem każdy zarejestrowany pojazd musi być objęty ochroną ubezpieczeniową. Niezależnie od tego, czy jest sprawny, czy stoi nieużytkowany, właściciel musi opłacać składkę OC. Takie rozwiązanie budzi wątpliwości niektórych kierowców, jednak ma swoje uzasadnienie – ubezpieczenie obejmuje nie tylko zdarzenia drogowe, ale również takie, do których może dojść np. w czasie naprawy auta. Jest jednak sposób, aby zaoszczędzić na składkach.

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu – komu przysługuje?

Jedynym sposobem na zaoszczędzenie na polisie, w przypadku, gdy samochód uległ wypadkowi, jest czasowe wycofanie pojazdu z ruchu. Od 31 stycznia 2022 r. właściciele poważnie uszkodzonych samochodów osobowych mogą wyrejestrować taki pojazd na okres od 3 do 12 miesięcy.

„Zgodnie z nowymi przepisami, samochód może zostać czasowo wyrejestrowany, gdy uczestniczył w kolizji i posiada poważnie uszkodzone najważniejsze elementy konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy. Można to również zrobić, jeśli ślady uszkodzeń konstrukcji pojazdu stwierdzono podczas badania technicznego i mogą one stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym” – wyjaśnia Piotr Korab, ekspert autobaza.pl.

W myśl ustawy czasowe wyrejestrowanie pojazdu ma zapewnić właścicielom poważnie uszkodzonych samochodów możliwość jego naprawy. W tym czasie ubezpieczyciel ma obowiązek obniżyć wysokość składki OC o co najmniej 95% – jednak wyłącznie w czasie wycofania pojazdu z ruchu. Aby skorzystać z takiej możliwości, trzeba pisemnie poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o wyrejestrowaniu samochodu oraz złożyć wniosek o tymczasowe obniżenie składki OC. W tej sytuacji zwrot składki nastąpi najprawdopodobniej po ponownym zarejestrowaniu auta.

W jaki sposób można wyrejestrować pojazd?

Aby czasowo wycofać pojazd z ruchu, należy udać się do wydziału komunikacji, w którym jest zarejestrowany i złożyć wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami: dowodem własności pojazdu, dowodem tożsamości, dowodem rejestracyjnym, kartą pojazdu (jeśli została wydana), potwierdzeniem zapłaty oraz oświadczeniem, że pojazd jest poważnie uszkodzony i wymaga naprawy.

Podczas składania wniosku urzędnik zatrzymuje również tablice rejestracyjne oraz dowód rejestracyjny auta.

„Dotychczas możliwość wyrejestrowania pojazdu przysługiwała wyłącznie właścicielom samochodów ciężarowych o wadze powyżej 3,5 t., ciągników czy pojazdów specjalnych (np. ambulansów). Taka zmiana w przepisach jest na korzyść kierowców aut osobowych. Przez pandemię znacznie wydłużył się czas oczekiwania na dostawy części, przez co również czas naprawy, szczególnie poważnie uszkodzonych aut, jest dłuższy. Dzięki możliwości czasowego wyrejestrowania pojazdu, właściciele mogą spokojnie dokonać naprawy, ograniczając przy tym koszty opłat ubezpieczeniowych w czasie, kiedy z niego nie korzystają” – komentuje Piotr Korab.

Obowiązki właściciela wyrejestrowanego samochodu

W przypadku, gdy właściciel tymczasowo wycofuje samochód z ruchu, musi pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim nie może poruszać się nim po drogach. Szczególnie, że czasowo wyrejestrowany pojazd nie posiada tablic i dowodu rejestracyjnego. Poza tym auto należy odpowiednio zabezpieczyć, aby osoby trzecie nie mogły uruchomić silnika. Trzeba także pamiętać, że samochód może pozostawać wyrejestrowany maksymalnie 12 miesięcy. Aby dokonać ponownej rejestracji, w pierwszej kolejności auto obowiązkowo musi zostać poddane przeglądowi technicznemu, bez względu na to, czy od poprzedniego badania upłynął już rok.

Autoiso Sp. z o.o. jest właścicielem serwisu autobaza.pl oferującym raporty historii pojazdu. Od 20 lat firma dostarcza klientom wiarygodnych danych dotyczących przeszłości pojazdu. Autobaza.pl agreguje dane z wielu wiarygodnych i uznanych źródeł. Współpracuje z zaufanymi podmiotami jak m.in. holenderska fundacja Nationale Auto Pas (NAP). Serwisowi autobaza.pl został również przyznany certyfikowany dostęp do National Motor Vehicle Title Information System (NMVTIS), czyli do Krajowego Systemu Informacji o tytułach pojazdów silnikowych w USA.

Dziś autobaza.pl stanowi największą, niezależną bazę danych VIN z historią pojazdów dostępną na rynku europejskim. Działalność firmy ma realny wpływ na jakość pojazdów oferowanych na rynku wtórnym w Polsce.

KONTAKT:

Monika Bielkiewicz

PR Consultant

tel. +48 570 533 678

e-mail: monika.bielkiewicz@triplepr.pl 

www.triplepr.pl

Źródło informacji: AutoISO Sp. z o.o.

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 16.12.2022, 09:39
Źródło informacji AutoISO Sp. z o.o.
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ