Newsletter

Niedrogie wakacje z dziećmi w kraju? Omijajcie popularne kurorty, jedźcie do Rabki

14.07.2020, 11:22aktualizacja: 14.07.2020, 11:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Rabkoland/Widok na Gorce z Rabki Zdrój - domek w górach
Rabkoland/Widok na Gorce z Rabki Zdrój - domek w górach
Lato 2020 wszystkim na globie upłynie w cieniu pandemii. Choć granice już otwarto, a linie lotnicze znów kuszą tanimi lotami, wciąż wisi nad nami wizja powtórki z marca – zamknięcia granic i odwołania lotów z godziny na godzinę. Rodacy, spragnieni wakacji, lecz niepozbawieni rozsądku, ruszyli więc na podbój polskich plaż, gór, lasów i łąk. Czy można spędzić urlop w Polsce nie wydając majątku, a jednocześnie zapewniając sobie i dzieciom wspaniałe wspomnienia? Postanowiliśmy znaleźć najlepsze miejsce na tygodniowe wakacje dla aktywnej rodziny z dwójką dzieci.

Urlop z kilkulatkami jest świetną okazją do wspólnego spędzania czasu, ale może zamienić się w koszmar, jeśli nadmiar dziecięcej energii spotka się z nudą. Zapewnienie dzieciom męczących rozrywek, a sobie spokojnych wieczorów, było więc priorytetem na naszej liście. Kolejne pozycje: uniknąć tłumów, ale nie wylądować na zupełnym odludziu. Odpocząć w miejscowości, w której istnieje infrastruktura dla turystów, ale stragany z kiczowatymi pamiątkami nie atakują na każdym kroku. Nie zostawić majątku.

Wybór padł na miasteczko na południu Polski, które większość turystów mija obojętnie, kierując się dalej, do modnego Zakopanego. Ponieważ miejscowość ta nazywana jest Miastem Dzieci Świata, w poszukiwaniu atrakcji dla dzieciaków zajrzeliśmy właśnie tam. Co ciekawego znaleźliśmy w Rabce?

Piękno przyrody i szlaki dla krótkich nóżek

Rabka-Zdrój leży w Beskidach Zachodnich, w Kotlinie Rabczańskiej. Otoczona jest górami, które większość turystów mija, jadąc w Tatry, ze słowami: „o, już zaczyna się robić górzyście!”. Średnie wysokości okolicznych szczytów nie przekraczają 1400 metrów nad poziomem morza. Dzięki temu Zachodnie Beskidy to doskonały pomysł na pierwsze dziecięce wędrówki po górach i pierwsze szczyty do zdobycia.

Z Rabki, nawet bez auta, najłatwiej wybrać się do rezerwatu na Luboniu Wielkim. Pomimo niezbyt imponującej wysokości (1022 m n.p.m.), obszar rezerwatu pokryty jest niesamowitymi formami skalnym, określanymi jako jedne z najładniejszych w całych Karpatach. Wyprawa na Luboń Wielki to okazja do odnalezienia tajemniczych jaskiń (jest ich co najmniej kilkanaście), pochodzenia po skalnych graniach i poszukania rzadkich gatunków roślin. Odległości nie będą żadnym problemem dla dzieci, podobnie jak wysokości.

Gorczański Park Narodowy jest z kolei gratką dla fanów zwierząt. Przy odrobinie szczęścia spotkamy tu salamandry, traszki i puszczyki, a może nawet zobaczymy rysia. Dziesięć ścieżek edukacyjnych przybliża faunę i florę – nie tylko tę dziką. Aby zachować kulturę pasterską, w parku narodowym (na Hali Długiej) prowadzony jest wypas owiec, co oznacza nie tylko możliwość spotkania ze stadem owieczek, ale także spróbowania oscypka wprost z bacówki.

Atrakcje w mieście – parki (rozrywki i zdrojowy)

Prawdopodobnie żadne dziecko nie zniesie ciągłego chodzenia po górach, dlatego sprawdziliśmy, jakie inne atrakcje oferuje Rabka-Zdrój.

Zdecydowanie najważniejszą z nich jest Rabkoland, na który warto przeznaczyć cały dzień. Rabkoland to park rozrywki w samym centrum Rabki, przeznaczony przede wszystkim dla dzieci od 2 do 12 roku życia. Obok karuzel, samochodzików, pontonów, rollercoasterów i innych urządzeń znanych z parków rozrywki, znajdziemy tu także interaktywne place zabaw i atrakcje wspierające rozwój psychomotoryczny. Nawet najmłodsze dzieci, jeśli już stabilnie siedzą, znajdą dla siebie atrakcje w tutejszej Dolinie Trzmiela. Warto zaplanować w Rabkolandzie cały dzień, bo płacimy tylko za wstęp – korzystanie z około 35 urządzeń i atrakcji jest darmowe. Nawet popularne bujaki, zwykle uruchamiane monetą, tu działają na przycisk.

Dumą Rabki jest park zdrojowy, wyjątkowo malowniczy i zadbany. Co roku, w dziesięciu ogrodach tematycznych, nasadzanych jest tu około 25.000 kwiatów. Na obrzeżach parku znajduje się pijalnia wód leczniczych, obok niej znajdziemy tężnię solankową. Tężnia, przy której wdychamy leczniczy aerozol z solanki, ma zapewnić zdrowie i odporność na długo. W parku zdrojowym nie brakuje placów zabaw i atrakcji na powietrzu. Możemy zagrać tu z dziećmi w mini-golfa, pojeździć na quadzie i hulajnogach czy pokonać park linowy.

Ciekawym miejscem na mapie Rabki jest Muzeum Górali i Zbójników, gdzie, zgodnie z nazwą, poznamy bliżej kulturę pobratymców Janosika. Eksponatów można dotykać, muzeum jest interaktywne. W Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce obejrzymy prawie sto zabytkowych pociągów, które robią ogromne wrażenie nie tylko na fanach kolei. Warte odwiedzenia jest także Muzeum Władysława Orkana. Teatr Lalek Rabcio, którego historia sięga 1949 roku, kilka razy w tygodniu oferuje przedstawienia dla najmłodszych.

Jeśli chcemy wyruszyć na dalszą wycieczkę, w mniej niż dwie godziny dojedziemy do aż dwóch stolic. Dawna stolica polskich królów i aktualna stolica Tatr, czyli Kraków i Zakopane, oferują mnóstwo atrakcji. Niedaleko jest także do Słowacji.

Koszty wakacji w Rabce

Za tydzień (6 noclegów) dla czteroosobowej rodziny zapłacimy w Rabce od 900 zł wzwyż. Dostępnych miejsc nie brakuje – bez problemu wynajmiemy zarówno tani pokój w pensjonacie, jak i bardziej ekskluzywny apartament czy pokój w kompleksie hotelowym ze SPA i basenami. Średnie ceny noclegów są o ponad połowę niższe niż w Zakopanem, oddalonym stąd o niespełna 40 km.

Warto znaleźć nocleg z opcją stołowania się na miejscu, ewentualnie apartament z aneksem kuchennym, jeśli wolimy gotować sami. Oferta gastronomiczna w Rabce jest znacznie skromniejsza niż w popularnych kurortach, a rozrzucone po okolicy restauracje oferują przede wszystkim lokalną kuchnię oraz pizzę. Ceny w lokalach są bardzo przyjazne – za obiad dla czteroosobowej rodziny zapłacimy poniżej 100 zł.

Ceny atrakcji także nie są zaporowe. Całodniowa wizyta w parku rozrywki Rabkoland to dla czteroosobowej rodziny koszt od 98 zł do maksymalnie 196 zł, w zależności od wzrostu dzieci. Spektakl w teatrze Rabcio to koszt 80 zł za cztery bilety, a za wizyty w Muzeum Górali i Zbójników oraz w Skansenie zapłacimy poniżej 50 zł. Wstęp do Gorczańskiego Parku Narodowego to dla rodziny 2+2 koszt 24 zł, ale wycieczki po Luboniu Wielkim i innych okolicznych górach będą już darmową przyjemnością.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.07.2020, 11:22
Źródło informacji Rabkoland
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii