Pobierz materiał i Publikuj za darmo
![Ambasada Republiki Kazachstanu (1)](/sites/default/files/styles/open_article_750/public/attachments/202502/DOC.20250210.50829223.1.jpg?itok=38J3WX-S)
Położony około sześciu godzin lotu od Warszawy Kazachstan to największe państwo Azji Centralnej i powierzchniowo dziewiąty największy kraj na świecie. Choć podstawą jego gospodarki pozostaje branża naftowo-gazowa, to jednak w ostatnich latach dynamicznie rozwija się tam również sektor usług, związany m.in. z branżą cyfrową. To z kolei naturalnie generuje rosnące zapotrzebowanie na specjalistów, stanowiących w każdym kraju fundament nowoczesnego, innowacyjnego biznesu.
To właśnie z myślą o nich: osobach wykwalifikowanych i utalentowanych, ale jednocześnie ceniących sobie elastyczność pracy, władze Kazachstanu wprowadziły nowy system wizowy. Składają się na niego trzy opcje: Neo Nomad Visa (B12-1), Digital Nomad Visa (B9-1) oraz Visa for Permanent Residence (B9), wychodzące naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom potencjalnych ekspertów, przybywających spoza granic tego kraju.
Pierwsza z nich, czyli wiza Neo Nomad (B12-1), dedykowana jest specjalistom oraz przedsiębiorcom z sektora cyfrowego, którzy zamierzają zamieszkać w Kazachstanie i wykonywać obowiązki zawodowe w trybie zdalnym, zachowując dochody uzyskiwane w innym państwie. Pozwala ona na wielokrotny wjazd na terytorium tego środkowoazjatyckiego kraju w ciągu roku (z opcją przedłużenia jej ważności o kolejnych 12 miesięcy). Została zaprojektowana specjalnie dla profesjonalistów i przedsiębiorców cyfrowych, którzy chcą mieszkać w Kazachstanie i pracować zdalnie, jednocześnie utrzymując swoje zagraniczne dochody.
Z kolei wiza Digital Nomad (B9-1) to oferta skierowana dla specjalistów z branży IT, umożliwiająca im osiedlenie się w Kazachstanie i legalny pobyt podczas procedury wypełniania i uprawomocniania się wniosku o pobyt stały. Elektroniczny dokument jednokrotnego wjazdu jest dostępny za pośrednictwem Portalu Wizowego i Migracyjnego, a jego ważność to również jeden rok.
Wiza for Permanent Residence (B9) jest natomiast elementem przejrzystej, ustrukturyzowanej ścieżki legalizacji pobytu dla zagranicznych specjalistów z bardzo poszukiwanymi w Kazachstanie umiejętnościami w takich dziedzinach jak: medycyna, nauka, innowacje, edukacja, branże kreatywne. Kazachskie misje dyplomatyczne wydają ją w formie albo wizy jednokrotnego wjazdu (ważnej do 90 dni), albo wizy wielokrotnego wjazdu (wydawanej raz w roku również na okres 90 dni). Po przybyciu do Kazachstanu specjaliści mogą uzyskać pozwolenie na pobyt długoterminowy, zapewniający stabilność i możliwość integracji z lokalnym rynkiem pracy.
Wszystkie informacje dotyczące nowego systemu, jak również pomoc w wyborze optymalnej ścieżki wizowej, można uzyskać w ambasadzie bądź konsulacie Republiki Kazachstanu w Polsce.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 10.02.2025, 16:15 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Baker McKenzie: największe polskie firmy energetyczne potrzebują szybszych zmian prawnych dla realizacji strategii rozwoju
Warszawa, 10 lutego 2025 r. - Ambitne strategie rozwoju, opublikowane w ostatnich miesiącach przez największe polskie spółki energetyczne - Orlen, Tauron i Enea, wymagają od rządu szybszych zmian legislacyjnych, zwłaszcza w obszarze odnawialnych źródeł energii, twierdzą eksperci Baker McKenzie. Bez przyspieszenia prac legislacyjnych, spółki skarbu państwa mogą napotkać wyzwania w realizacji celów związanych z rozwojem własnych OZE i osiągnięciem neutralności klimatycznej.- 10.02.2025, 12:06
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Baker McKenzie
-
Image
Nowa era bezpieczeństwa - innowacyjne schrony i technologie ochronne prezentowane na targach BUDMA 2025
Stowarzyszenie Instytut Budownictwa Ochronnego wraz z kluczowymi partnerami - Milbud Sp. z o.o., Aegis Sp. z.o. oraz Ośrodkiem Projektowym Budownictwa Specjalnego Sp. z o.o. – zaprezentują na wspólnym stoisku podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2025 w Poznaniu technologie i rozwiązania w zakresie budownictwa ochronnego, infrastruktury krytycznej oraz systemów zabezpieczeń, odpowiadające na aktualne wyzwania związane z ochroną ludności i obronnością państwa.- 10.02.2025, 09:09
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Milbud
-
Image
Innowacyjne podejście do ubezpieczeń sprawdziło się. Beesafe pięć lat na rynku
Numer rejestracyjny auta i data urodzenia jego właściciela - od 2020 r. tyle wystarcza, by wyliczyć wysokość polisy OC/AC. Marka Beesafe, która wprowadziła na polski rynek umożliwiający to innowacyjny kalkulator online, świętuje właśnie swoje pięciolecie oraz przekroczenie poziomu pół miliona sprzedanych polis. W międzyczasie zwiększyła portfolio o ubezpieczenia w innych obszarach, a z jej zaawansowanych rozwiązań technologicznych zaczęły korzystać kolejne spółki Vienna Insurance Group.- 10.02.2025, 09:00
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Beesafe
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ