Newsletter

O jakich rezydencjach marzą Polacy?

18.06.2019, 14:48aktualizacja: 18.06.2019, 14:48

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W ostatnich latach na polskim rynku nieruchomości zauważalny jest coraz większy wzrost zainteresowania luksusowymi rezydencjami. Wpływ na taką sytuacje ma wzrost zamożności Polaków i stosunkowo łatwo dostępne kredyty.

W Polsce nie brakuje ciekawych domów. Coraz większa grupa klientów świadomie rezygnuje z katalogowych projektów budowy domu jednorodzinnego, decydując się na długotrwały i mozolny proces tworzenia tak zwanego projektu indywidualnego albo adaptując na swoje cele mieszkalne stare budynki – od niewielkich pałaców i dworów po tak zwane gierkowskie wolnostojące kostki.

Przybywa także nowych ciekawych pracowni architektonicznych, które są dostrzegane dzięki swoim projektom nie tylko na rynku krajowym, ale i w obiegu międzynarodowym.

Wyobraźnia inwestorów stale się poszerza i zyskuje nowy horyzont. Okazałe i interesujące rezydencje są realizowane w równym stopniu przez inwestorów o gustach konserwatywnych, przyzwyczajonych do funkcjonalności i tradycyjnej architektury mieszkalnej jednorodzinnej (dachy dwu- albo wielospadowe pokryte dachówką, zabudowa na planie regularnego prostokąta, prostota bryły, ewentualnie kolumny dla nadania stylu nawiązującego do polskich dworów), jak i inwestorów bardziej nowoczesnych, zwracających uwagę na nietypowe rozwiązania, nowe dostępne materiały budowlane i modernistyczny styl. Propozycji architektonicznych jest zresztą bardzo dużo.

Rynek nieruchomości rezydencjonalnych stopniowo ujednolica się niemal w całym kraju. Drogie domy, o wartości powyżej 2 milionów ceny, są oferowane nie tylko w dużych ośrodkach miejskich, takich jak Wrocław, Kraków, Warszawa, ale również w małych miejscowościach, o różnym stopniu atrakcyjności pod względem lokalizacji, walorów krajobrazowych, przyrodniczych i urbanistycznych. W najpiękniejszych zakątkach województw małopolskiego, śląskiego i opolskiego domy o wysokim standardzie i powierzchni użytkowej powyżej 350 m2, mogą kosztować od 2 do 5 milionów złotych.

Jedynym ośrodkiem miejskim, który na rynku sprzedaży rezydencji wyraźnie się wyróżnia, jest stolica kraju. Niektóre dzielnice Warszawy, a także kilka miejscowości satelickich, obfitują w bardzo wysoko szacowane domy i rezydencje. Szczególnie drogi spośród miejscowości położonych pod Warszawą jest Konstancin, gdzie najdroższa oferta sprzedaży opiewa na kwotę 24 milionów złotych i dotyczy rezydencji w neoklasycystycznym stylu znajdującej się na gruncie o powierzchni 20 hektarów.

Najdroższe domy i rezydencje, to znaczy nieruchomości o wartości powyżej 10 milionów złotych, jest na rynku coraz więcej. Takich ofert najwięcej jest w Warszawie i okolicach, aczkolwiek sporadycznie zdarzają się także w Trójmieście, Wrocławiu i okolicach, Krakowie i szczególnie atrakcyjnych rejonach gór i w pasie nadmorskim.

Warto zauważyć, że wraz ze wzrostem podaży zwiększył się popyt na rezydencje. Klienci potrafią wyszukać na trudno dostępnych witrynach internetowych oferty już archiwalne i dzwonią do pośredników lub właścicieli z zapytaniem o nieruchomości, które się dawno sprzedały. Świadczy to pozytywnie o rozwoju rynku nieruchomości w segmencie premium.

Jarosław Wójtowicz, starszy analityk WGN

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.06.2019, 14:48
Źródło informacji WGN Nieruchomości
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.