Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Polskie Towarzystwo Gospodarcze po raz kolejny przygotowało opracowanie, które dotyczy niezwykle ważkiej dla funkcjonowania całego systemu ekonomicznego państwa kwestii, a mianowicie fenomenu niekiedy określanego jako tzw. luka CIT. Jest to mechanizm wynikający z działań optymalizacyjnych poszczególnych przedsiębiorstw, takich jak np. transfer zysków do krajów o niskim opodatkowaniu czy stosowanie selektywnych metod rozliczeń fiskalnych, który uszczupla wpływy do budżetu centralnego.
„Celem niniejszego raportu jest szczegółowe przedstawienie i analiza przychodów oraz zapłaconego podatku CIT przez wybrane firmy działające w Polsce w różnych branżach, takich jak: handel, sektor spożywczy, rynek KEP (kurierzy, przesyłki ekspresowe i paczki), motoryzacja, farmacja, telekomunikacja, media, fintech, a także branże objęte akcyzą, takie jak sektor alkoholowy i tytoniowy” - piszą we wstępie autorzy.
Publikacja sygnalizuje również wpływ pandemii COVID-19 oraz wojny na Ukrainie na wyniki finansowe firm w różnych sektorach, co jest wyraźnie zaznaczone, aby podkreślić szeroki kontekst gospodarczy badanej materii.
„Pandemia spowodowała poważne zakłócenia w łańcuchach dostaw, zmianę nawyków konsumpcyjnych oraz zwiększenie presji na sektorach takich jak handel detaliczny, motoryzacja czy logistyka. Z kolei wojna na Ukrainie wpłynęła na sektor energetyczny, rolniczy i przemysł, prowadząc do wzrostu cen surowców, co przełożyło się na wyniki finansowe wielu firm operujących w Polsce” - zauważają twórcy raportu.
W opracowaniu pojawia się wiele przykładów mocno uwydatniających problem zróżnicowanego podejścia wielkich podmiotów do należności fiskalnych z tytułu podatku od osób prawnych. Przykładowo, w obszarze handlu analizowano m.in. dane sieci Biedronka, która w 2023 roku osiągnęła przychód przekraczający 98,5 miliardów złotych, płacąc ponad 1 miliard złotych CIT.
Chociaż branże opisywane w dokumencie są bardzo od siebie odległe, np. z jednej strony farmaceutyczna (zawsze podlegająca szczególnym regulacjom), a z drugiej strony motoryzacyjna, to autorzy dostrzegają wiele cech wspólnych niezależnie od obszaru działalności w podejściu do praktyk optymalizacji podatkowej. Jednym z ciekawych elementów jest kraj pochodzenia kapitału kontrolującego dany podmiot, co - jak wszystko na to wskazuje - ma ogromne znaczenie przy wyborze strategii przedsiębiorstwa wobec płatności CIT.
Generalnie raport pokazuje, że w 2023 roku luka CIT wyniosła aż 30% należnego podatku, co oznacza, że tylko 70% teoretycznie należnych wpływów rzeczywiście trafiło do budżetu państwa. Bez wątpienia jest to poważny argument w dyskusji o logice systemu podatkowego w Polsce oraz skuteczności egzekucji wynikających z niego należności.
„Raport ten stanowi narzędzie do oceny, jaki udział w sumie wpływów podatkowych mają różne przedsiębiorstwa działające na polskim rynku, a także pokazuje, jak różnorodne strategie księgowe i podatkowe mogą wpływać na wysokość podatku CIT” - piszą podsumowując swoją pracę jego autorzy.
Publikacja jest wynikiem wielomiesięcznej i wnikliwej pracy analityków na co dzień zawodowo zajmujących się poszczególnymi obszarami gospodarki. Dokument można pobrać z oficjalnej strony Polskiego Towarzystwa Gospodarczego. Dostępny jest pod adresem: https://iptg.pl/wp-content/uploads/2024/10/raport-2023.pdf
Źródło informacji: Polskie Towarzystwo Gospodarcze
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 22.10.2024, 11:12 |
Źródło informacji | Polskie Towarzystwo Gospodarcze |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Od compliance do strategii: jak ESG zmienia sposób zarządzania firmą
W ostatnich latach znaczenie ESG w świecie biznesu uległo istotnej zmianie. Przejście od podejścia opartego na zgodności z przepisami do strategii zrównoważonego rozwoju wpływa na wiele aspektów działalności firm, w tym na zarządzanie, długoterminowy rozwój oraz konkurencyjność. Z badania EY Institutional Investor Survey wynika, że 55% inwestorów przewiduje, iż zmiany klimatyczne znacząco wpłyną na ich strategie inwestycyjne w najbliższym czasie.- 17.06.2025, 16:09
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: EY Polska
-
Image
SmartLabs i IWG zapowiadają rozpoczęcie 10-letniej współpracy obejmującej dostarczanie kompleksowo zarządzanej infrastruktury laboratoryjnej na całym świecie
Pierwsza tego rodzaju współpraca pozwoli na integrację gotowych rozwiązań laboratoryjnych SmartLabs z globalną ofertą prestiżowych, elastycznych przestrzeni biznesowych IWG.- 17.06.2025, 13:58
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
PSEW 2025: Uniper Renewables ma w portfelu 600 MW w projektach wiatrowych i drugie tyle w słonecznych
„Jesteśmy aktywnym uczestnikiem w grupach roboczych PSEW, które próbują usprawnić procesy legislacyjne i administracyjne” – mówił Paweł Tarczewski, dyrektor Uniper Renewables w Polsce podczas konferencji PSEW 2025.- 17.06.2025, 12:40
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ