Newsletter

Ocean Winds na konferencji PSEW: Bałtyk ma ogromny potencjał dla rozwoju energetyki wiatrowej

27.06.2023, 15:01aktualizacja: 27.06.2023, 15:13

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/Kadr z filmu
PAP/Kadr z filmu
Prąd z morskich farm wiatrowych może wkrótce stać się znaczącą częścią polskiego miksu energetycznego. „Firma Ocean Winds wierzy w potencjał Morza Bałtyckiego” – przekonuje Kacper Kostrzewa, dyrektor projektu BC-Wind, mającego na celu wytwarzanie energii z wiatru na polskiej części Bałtyku.

Morze Bałtyckie, tuż po Morzu Północnym, stwarza najlepsze w Europie warunki dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Jest to stosunkowo płytki akwen, o niskim zasoleniu, niewysokich falach i stabilnych wiatrach. Wie o tym doskonale jeden z liderów segmentu morskiej energetyki wiatrowej - firma Ocean Winds (OW) z siedzibą w Madrycie. 

„Opierając się na przekonaniu, że morska energia wiatrowa jest istotną częścią globalnej transformacji energetycznej, Ocean Winds rozwija, finansuje, buduje oraz obsługuje projekty morskich farm wiatrowych na całym świecie” – mówi Kacper Kostrzewa, dyrektor projektu BC-Wind, który brał udział w konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW). Dodał, iż głównymi rynkami, na których skupia się działalność firmy są Stany Zjednoczone, wybrane kraje Azji, a przede wszystkim Europa.

Obecnie na wodach europejskich zainstalowanych jest ponad 20 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej, z czego około 2 GW przypada na Morze Bałtyckie. Analitycy z Ocean Winds przewidują, że do 2030 roku na Morzu Bałtyckim będzie można z łatwością zainstalować 9 GW. 

Jak przekonuje dyrektor Kostrzewa, „jeden z największych deweloperów morskiej energetyki na świecie – firma Ocean Winds - wierzy w potencjał Morza Bałtyckiego” i dynamicznie rozwija pierwszy w naszym regionie projekt morskiej farmy wiatrowej o nazwie BC-Wind o mocy do 399 MW. Będzie ona zlokalizowana około 23 kilometrów na północ od brzegu, na wysokości gmin Krokowa i Choczewo w województwie pomorskim. 

„Inwestycja BC-Wind jest pierwszym projektem firmy Ocean Winds w Polsce, realizowanym od 2012 roku. Projekt jest w bardzo zaawansowanej fazie rozwoju. Firma prowadzi w tej chwili badania geotechniczne, aby jeszcze lepiej poznać specyfikę dna morskiego. Planujemy wejść w fazę operacyjną farmy do 2027 roku” – zapowiada dyrektor Kostrzewa.

W marcu 2021 r. podpisano umowę o przyłączenie projektu BC-Wind do sieci. W czerwcu zeszłego roku projekt otrzymał od Urzędu Regulacji Energetyki prawo do kontraktu różnicowego (tzw. CfD) oraz decyzję środowiskową dla części morskiej (2022), dzięki czemu będzie jedną z pierwszych zrealizowanych inwestycji offshore w Polsce.

Firma wiąże spore nadzieje z Bałtykiem i zamierza dalej inwestować w farmy wiatrowe. „Patrzymy na polski rynek z dużym optymizmem. Słyszmy coraz częściej o tzw. III fazie projektów wiatrowych. Liczymy, że legislacja i organizacja procesów pozwoli nam uczestniczyć w tej fazie rozwoju sektora” – mówi Kacper Kostrzewa, dyrektor projektu BC-Wind.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 27.06.2023, 15:01
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ