Newsletter

ORLEN inwestuje niemal 40 mln zł w nową linię produkcyjną

13.06.2024, 16:30aktualizacja: 13.06.2024, 16:34

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Grupa ORLEN w czeskim Litvinovie uruchomiła ciąg technologiczny, który siedmiokrotnie zwiększy produkcję bezpyłowych mieszanek stabilizacyjnych, wykorzystywanych do wytwarzania polietylenu i polipropylenu. Inwestycja warta niemal 40 mln zł umożliwi wyprodukowanie około 3 tysięcy ton specjalistycznej mieszanki rocznie.

Nowa instalacja pozwoli na pełne pokrycie własnego zapotrzebowania multienergetycznego koncernu, zapewniając mu niezależność surowcową od zewnętrznych dostawców.

Grupa ORLEN jest producentem polietylenu dużej gęstości (HDPE) i polipropylenu (PP). Projekt wytwarzania bezpyłowych mieszanek stabilizacyjnych w Litvinovie powstał we współpracy z centrum badawczo-rozwojowym ORLEN Polymer Institute Brno. Instytucja ta zajmuje się opracowywaniem specjalistycznych receptur dodatków uszlachetniających, wykorzystywanych do produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych.

Mieszanki bezpyłowe są wykorzystywane w produktach: HDPE LITEN i PP MOSTEN. Dzięki odporności chemicznej HDPE LITEN może być wykorzystywany do produkcji komponentów przemysłowych i elementów konstrukcyjnych. PP MOSTEN jest z kolei odporny na ścieranie, dzięki czemu znajduje zastosowanie m.in. w przemyśle motoryzacyjnym.

W 2022 roku czeski zakład ORLEN Unipetrol w Litvinovie uzyskał certyfikację, umożliwiającą produkcję petrochemiczną z wykorzystaniem uwodornionych olejów roślinnych (HVO), która częściowo zastępuje ropę naftową alternatywnym surowcem roślinnym.

ORLEN Unipetrol zajmuje się przetwórstwem ropy naftowej, a także produkcją, dystrybucją i sprzedażą paliw oraz produktów petrochemicznych, w szczególności tworzyw sztucznych i nawozów, w Czechach i Europie Środkowej. Do Grupy Unipetrol należą m.in. rafinerie i zakłady produkcyjne w Litvinowie i Kralupach, sieć stacji benzynowych Benzina oraz centra badawcze.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.06.2024, 16:30
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ