Newsletter

ORLEN na kongresie IMPACT: przeznaczamy około pół miliarda złotych na inwestycje w startupy

16.05.2024, 14:35aktualizacja: 16.05.2024, 14:41

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. J. Kaczmarczyk
Fot. J. Kaczmarczyk
Będąc jednym z pionierów transformacji energetycznej mamy świadomość, że w perspektywie kilku dekad zmieni ona także naszą strukturę biznesową — przyznał Marek Garniewski, prezes ORLEN VC. Dlatego już dziś największy polski koncern, poprzez swój fundusz korporacyjny, inwestuje w najbardziej obiecujące startupy, pracujące nad innowacjami do wykorzystania w przyszłej gospodarce bezemisyjnej.

Prezes zarządu ORLEN VC, funduszu corporate venture capital, którego celem jest pozyskiwanie nowych rozwiązań i technologii, był gościem specjalnym IMPACT’24 w Poznaniu — jednego z najważniejszych kongresów gospodarczo-społecznych w Polsce. Ekspert w rozmowie z dziennikarzem Pawłem Oksanowiczem przybliżył uczestnikom wydarzenia największe wyzwania, jakie przed czołowymi koncernami energetycznymi w Europie stawia transformacja energetyczna.

„Strategicznym celem działania ORLEN VC, poza oczywistym generowaniem zysków, jest wyprzedzanie trendów rynkowych i umacnianie pozycji Grupy na tle naszej konkurencji. Bo choć w Europie Środkowej jesteśmy liderem, to obecnie porównujemy się już do takich gigantów jak Shell czy BP. Tymczasem dekarbonizacja niebawem całkowicie przewartościuje tradycyjne obszary aktywności firm paliwowych i energetycznych” – tłumaczył Marek Garniewski. 

Przyczyna jest prosta: dekarbonizacja oznacza, że to, co obecnie stanowi podstawę działania tego typu podmiotów, czyli przetwarzanie ropy na paliwo, za kilkadziesiąt lat stanowić będzie jedynie ułamek zysków firmy. 

Budowa gospodarki zeroemisyjnej w UE będzie oznaczać konieczność tworzenia i rozwijania innych, „zielonych”, filarów biznesowych — niekiedy w oparciu o technologie jeszcze dzisiaj nieznane bądź nieskomercjalizowane. Dlatego największe firmy na świecie już teraz uczestniczą w swoistym wyścigu po „technologie przyszłości”, poszukując tych najbardziej obiecujących i dających nadzieję na pozytywne zwroty finansowe spółek. 

„Gospodarka o obiegu zamkniętym, chemia, nowoczesny detal, nowa mobilność - interesują nas przede wszystkim startupy technologiczne, które osiągnęły pewną dojrzałość i posiadają lub nawet już sprzedają innowacyjne produkty czy usługi. Staramy się minimalizować ryzyka inwestycyjne m.in. poprzez szczegółowe zapisy w umowach, nie blokując jednak przy tym możliwości rozwojowych tych spółek” – wyjaśniał prezes zarządu ORLEN VC. 

Pytany o aktualne portfolio funduszu, Marek Garniewski wskazał m.in. na: producenta czujników oraz software poprawiających efektywność farm wiatrowych, twórców rozwiązań skracających łańcuchy dostaw w multibranżowych firmach, czy też spółkę produkującą innowacyjne ładowarki do szybkiego ładowania aut elektrycznych. Na wsparcie startupów Grupa ORLEN przeznaczyła ok. pół miliarda złotych. 

„Wszystkie te firmy, w które postanowiliśmy zainwestować, łączy jedno: ich pomysły i działalność w pełni koresponduje z ambitnymi celami zapisanymi w strategii naszej Grupy do 2030 roku” – dodał prezes ORLEN VC.  

Źródło informacji: PAP MediaRoom
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 16.05.2024, 14:35
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ