Newsletter

ORLEN Neptun na PSEW 2023: moc morskich farm wiatrowych Grupy ORLEN wzrośnie o ok. 5,2 GW

23.06.2023, 10:58aktualizacja: 23.06.2023, 11:19

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/kadr z filmu
PAP/kadr z filmu
„ORLEN Neptun intensyfikuje prace nad terminalem instalacyjnym w Świnoujściu, gdzie będą montowane turbiny wiatrowe m.in. dla projektu Baltic Power. Pierwsze wiatraki wypłyną stamtąd już za dwa lata, a morska farma wiatrowa na Bałtyku o łącznej mocy ok. 1,2 GW zacznie generować czystą i odnawialną energię elektryczną dla polskich konsumentów w 2026 roku” - zapowiedział Robert Nowicki, członek zarządu ORLEN Neptun.

ORLEN Neptun jest podmiotem skupiającym w sobie wszystkie kompetencje Grupy ORLEN dotyczące tematyki offshore wind.

„Naszym celem jest wytworzenie czystej i taniej energii, którą zamierzamy pozyskiwać przez morskie farmy wiatrowe” - wyjaśnił Robert Nowicki podczas dorocznej konferencji PSEW 2023.

Członek zarządu ORLEN Neptun powiedział również, że w ramach długofalowej strategii ORLEN2030 w Świnoujściu powstaje port instalacyjny dla turbin wiatrowych, które już w 2025 roku mają trafić na morską farmę wiatrową, realizowaną w ramach projektu Baltic Power. Z kolei w gminie Choczewo rozpoczęła się już budowa lądowej stacji elektroenergetycznej odpowiedzialnej za przesył tej energii.

Dwa tygodnie temu Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło ranking podmiotów ubiegających się o obszary na Bałtyku, na których mogą powstać kolejne morskie farmy wiatrowe. Na obecną chwilę Grupa ORLEN otrzymała pięć takich obszarów o łącznej mocy ok. 5,2 GW.

„Razem z projektem Baltic Power (morska farma wiatrowa ma mieć łączną moc 1,2 GW) mamy zatem całkiem spory fragment energetycznego tortu” - stwierdził Robert Nowicki.

Grupa ORLEN w ramach swoich proekologicznych działań stawia sobie za cel, aby w ciągu najbliższych kilku lat pozyskiwać dzięki nowoczesnym źródłom energii ok. 9 GW mocy. Członek zarządu ORLEN Neptun zwrócił też uwagę na aspekt społeczny morskich farm wiatrowych, które są zazwyczaj oddalone o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt kilometrów od lądu.

Rozmowa z Robertem Nowickim odbyła się podczas dorocznej Konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w Serocku.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 23.06.2023, 10:58
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ