Newsletter

Biznes i finanse

PFR i Bank Pekao SA uruchamiają nowy program finansowania inwestycji w OZE o łącznej wartości 1 mld zł

08.09.2021, 16:06aktualizacja: 08.09.2021, 16:09

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/S. Leszczyński (1)
PAP/S. Leszczyński (1)
W odpowiedzi na rosnące koszty energii i potrzebę realizacji polityki klimatyczno-energetycznej, Polski Fundusz Rozwoju wraz Bankiem Pekao SA ogłosiły podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu uruchomienie nowego programu finansowania inwestycji w odnawialne źródła energii. PFR przeznacza na program pilotażowy do 300 mln zł, które połączone z kapitałem własnym inwestorów i finansowaniem dłużnym pozyskanym od Banku Pekao SA, umożliwi realizację pierwszych 500 MW nowych instalacji fotowoltaicznych zbudowanych w oparciu o rynkowe ceny energii.

Jak wyjaśnił wiceprezes PFR Bartłomiej Pawlak, istotą nowego programu jest to, „że PFR wspólnie z Bankiem Pekao S.A. zaoferują wsparcie finansowe, inwestycyjne i dłużne tym inwestorom, którzy nie idą na aukcje, więc nie sięgają po system wsparcia ze strony państwa, tylko zdecydują się na realizację projektu na ryzyko rynkowe”.

Nowy program kierowany jest do deweloperów działających na rynku OZE, którzy chcą zostać inwestorami, inwestorów OZE, którzy chcieliby poszerzyć swoje portfolio o nowy obszar działania w inwestycje rynkowe, a także samorządów, które planują zwiększyć udział OZE w swoim miksie energetycznym.

Beneficjentami programu są także wykonawcy i operatorzy instalacji OZE, którzy chcieliby zostać inwestorami oraz przedsiębiorcy, w tym inwestorzy zagraniczni, poszukujący zielonej i tańszej energii elektrycznej dla swoich firm.

„Do tej porty nikt tego nie finansował, bo wszyscy bali się ryzyka rynkowego. My uważamy, że ceny energii są na takim wysokim poziomie, że projekty związane z OZE będzie można realizować właśnie poprzez bilateralne kontrakty oparte o ceny rynkowe” – mówił wiceszef PFR.

Wiceprezes Pekao Jerzy Kwieciński tłumaczył z kolei, że w ramach nowego rozwiązania, jeżeli dany projekt OZE nie ma dość kapitału, to pomoże mu PFR, a bank dołoży resztę.

Zdaniem wiceprezes Pekao S.A. Magdaleny Zmitrowicz zachowanie się cen energii pokazuje, że jest miejsce na finansowanie nowych projektów bez wsparcia w postaci wygranej aukcji tylko w oparciu o ryzyko rynkowe.

Wiceminister klimatu i pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska podkreślał z kolei, że od potencjalnych, zagranicznych inwestorów często w pierwszej kolejności słyszy pytanie o możliwość zakupu odpowiedniej ilości „zielonej” energii. Czasami to nawet pierwszy warunek pojęcia decyzji inwestycyjnej - dodał Zyska. PFR i Pekao wychodzą z konkretną ofertą finansową, która przyspieszy transformację energetyczną w kraju - ocenił pełnomocnik.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 08.09.2021, 16:06
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ