Newsletter

PFR rozbudowuje system wsparcia dla polskich startupów

08.05.2025, 15:23aktualizacja: 08.05.2025, 16:42

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP - kadr z filmu
Fot. PAP - kadr z filmu
Polskie startupy wyróżniają się wysokim poziomem kompetencji inżynieryjnych, globalnymi ambicjami i otwartością na rozwój. „W PFR budujemy ekosystem, który wspiera przedsiębiorców na każdym etapie ich drogi: od pomysłu, przez rozwój kompetencji, aż po dostęp do finansowania” - powiedział Piotr Matczuk, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju podczas prezentacji raportu na temat startupów.

Z opublikowanego raportu „Co blokuje polskich startupowców? Wyzwania i perspektywy zmiany” wyłania się obraz polskiego środowiska startupów. Pełnego energii i ambicji, ale niestety ograniczanego przez zewnętrzne przeszkody. Dokument oparto na badaniu przeprowadzonym wśród absolwentów Szkoły Pionierów PFR, dostępnych analizach rynku startupowego oraz rekomendacjach zawartych w raporcie „The Future of European Competitiveness” Mario Draghiego.

„Rozwój innowacyjnej gospodarki to nie tylko wizja, ale konkretne działania. W PFR budujemy ekosystem, który wspiera przedsiębiorców na każdym etapie ich drogi: od pomysłu, przez rozwój kompetencji, aż po dostęp do finansowania. Programy, takie jak Szkoła Pionierów PFR czy fundusze zarządzane przez PFR Ventures to nasza odpowiedź na realne potrzeby innowatorów” - stwierdził Piotr Matczuk, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Jak pokazuje raport, jedną z największych barier wskazaną w badaniu grupy absolwentów Szkoły Pionierów PFR jest budowa stabilnego, komplementarnego zespołu po zakończeniu udziału w programach akceleracyjnych. Połowa ankietowanych wskazała ten element jako największe wyzwanie w początkowej fazie rozwoju startupu.

Dla około 20% uczestników program umożliwił stworzenie trwałego trzonu zespołu, jednak w przypadku 14% kontynuujących prace po zakończeniu Szkoły, skład zespołu uległ zmianie. Kolejnymi barierami okazały się: nietrafienie z produktem w potrzeby rynku, brak strategii rozwoju po zakończeniu programu oraz zbyt niskie zainteresowanie ze strony potencjalnych klientów.

Wraz z premierą raportu (pełna wersja do pobrania: https://startup.pfr.pl/artykul/raport-co-blokuje-polskich-startupowcow-wyzwania-i-perspektywy-zmiany) ruszył nabór do 8. edycji Szkoły Pionierów PFR, flagowego programu edukacyjno-akceleracyjnego realizowanego przez PFR i Allegro. Tegoroczna edycja stawia na Climate Tech - rozwiązania wspierające transformację energetyczną, efektywność zasobów i zrównoważony rozwój.

„Jesteśmy gotowi absolutnie do transformacji w innowacyjną gospodarkę 4.0. Polski ekosystem startupowy ma wiele wyzwań, natomiast również wiele zalet, które powodują, że mamy bardzo dojrzałą scenę, która może coraz bardziej ekspandować za granicę i stwarzać warunki dla naprawdę wspaniałego rozwoju polskich startupów” - stwierdziła mec. Marta Pawlak z Fundacji Startup Poland.

Szkoła Pionierów PFR przyciągnęła dotąd ponad 350. uczestników, utworzono 102. zespoły i powstało 49 spółek, a łączna kwota pozyskanego finansowania wynosi ponad 270 mln zł. Z raportu wynika, że co trzeci absolwent rozwija swój projekt po zakończeniu programu - z czego połowa kontynuuje pracę w zespole utworzonym podczas Szkoły. Aż 42 proc. „pionierów” pozyskało zewnętrzne finansowanie na rozwój pomysłu wypracowanego w ramach programu. W większości pochodziło ono od funduszy VC, aniołów biznesu oraz z konkursów i grantów.

„Jako partner strategiczny, współtworzyliśmy ten program. Jest bardzo ważny z perspektywy firmy takiej jak nasza, firmy technologicznej, która także jest obecna 25 lat na polskim rynku i sama zaczynała jako startup. Chcemy inwestować w talenty, w innowacyjność, w innowacyjne projekty” - przekazała Marta Mikliszańska, dyrektorka ds. publicznych w Allegro.

Polski ekosystem startupów nadal potrzebuje silniejszego połączenia między nauką a biznesem.

„Chcemy, aby Polska była miejscem, gdzie pomysły zmieniają się w firmy z globalnym potencjałem. Robimy wszystko, by długofalowo wspierać ten cel” - podsumował Piotr Matczuk, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 08.05.2025, 15:23
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ