Newsletter

PGE Baltica na Offshore Wind Poland 2025: dzisiejszy boom na inwestycje offshore wind w Polsce to zasługa wieloletniej pracy tysięcy osób

27.11.2025, 08:35aktualizacja: 27.11.2025, 10:54

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP - kadr z filmu
Fot. PAP - kadr z filmu
„Modernizacja całego systemu energetycznego i jego transformacja nie będzie możliwa bez najbardziej efektywnej, stabilnej i przewidywalnej technologii OZE, jaką jest offshore” - podkreśla Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica.

Instalacje, które dotychczas były ambitnym planem, na naszych oczach stają się rzeczywistością, a już w 2027 roku prąd z pierwszej morskiej farmy wiatrowej Grupy PGE popłynie do polskich domów i firm. To prawdziwa rewolucja w polskiej oraz europejskiej energetyce.

„Ten sukces nie byłby osiągnięty bez wieloletniej, mozolnej pracy tysięcy osób oraz wypracowania konsensusu co do rozwoju offshore ponad politycznymi podziałami” - dodał prezes zarządu PGE Baltica.

PGE Baltica została powołana w styczniu 2019 roku jako centrum kompetencyjne Grupy PGE w dziedzinie przygotowania, budowy i eksploatacji morskich farm wiatrowych. Portfolio spółki obejmuje 8 projektów na Bałtyku w różnej fazie zaawansowania i o łącznej mocy przekraczającej 6 GW.  Najbardziej zaawansowany projekt, czyli Morska Farma Wiatrowa Baltica 2 o mocy 1,5 GW z zaplanowaną datą oddania do użytkowania w 2027 roku, jest realizowany we współpracy z firmą Ørsted. 

Bartosz Fedurek uczestniczył w Offshore Wind Poland 2025 - największej konferencji w tej części Europy poświęconej rozwojowi morskiej energetyki wiatrowej. Organizatorem tego cyklicznego wydarzenia jest Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW).

Więcej o inwestycjach PGE Baltica można znaleźć tutaj.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 27.11.2025, 08:35
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ