Newsletter

PK: Kolejni zatrzymani w sprawie dotyczącej zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT (komunikat)

20.11.2019, 09:38aktualizacja: 20.11.2019, 09:38

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

Prokuratura Regionalna w Łodzi prowadzi postępowanie w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, która za pomocą Internetu i technologii komputerowych wytwarzała fałszywe faktury VAT i fabrykowała historię komunikacji elektronicznej między podmiotami gospodarczymi.

Na polecenie prokuratora 19 listopada 2019 funkcjonariusze CBŚP zatrzymali kolejne dwie osoby uwikłane w ten proceder.

Wirtualne firmy grupy przestępczej

Grupa działała od początku 2014 r. do stycznia 2018 r. na terenie Polski, Litwy, Niemiec, Czech i Słowacji. Jej celem było popełnianie przestępstw i przestępstw skarbowych z wykorzystaniem Internetu i zaawansowanych technologii komputerowych. Jej członkowie wytwarzali i przesyłali drogą elektroniczną fikcyjne faktury VAT oraz tworzyli historię komunikacji elektronicznej pomiędzy podmiotami gospodarczymi zaangażowanymi w nielegalny proceder. Chodziło o pozory autentycznej współpracy handlowej. Dokonanie przelewu płatności za towar lub usługę miało uwiarygodnić zdarzenia gospodarcze, które nie miały miejsca w rzeczywistości, dać walor legalności w przypadku kontroli uprawnionych organów. Kierujący grupą dokonywali, za pomocą bankowości elektronicznej, przelewów pomiędzy rachunkami bankowymi wielu podmiotów gospodarczych, zarówno polskich, jak i czeskich, niemieckich, czy litewskich. Na przestępczy proceder działalności wskazuje ponadto fakt, że podmioty te generując znaczne obroty nie zatrudniały pracowników, nie posiadały odpowiedniego zaplecza logistycznego w postaci magazynów, środków transportu, a ich siedziby były tymczasowe (brak kontynuacji w zakresie wynajmu) lub wskazywały na wirtualne biura. Ponadto przedstawicielami lub właścicielami firm biorących udział w procederze ustanawiano osoby bez doświadczenia biznesowego i bez odpowiednich środków finansowych.

Usłyszeli zarzuty

Prokurator przedstawił Rafałowi K zarzuty, wystawiania "pustych faktur" VAT o łącznej wartości brutto ponad 3 milionów USD, niemal 2 milionów EUR i prawie 75 milionów złotych. Kwotę uszczuplenia w podatku od towarów i usług oszacowano na kwotę prawie 8 milionów złotych (art. 277a par. 1 kk w zw. z art. 271 a par. 1 kk). Z kolei Janusz Ch. usłyszał zarzuty wystawiania "pustych faktur" VAT o łącznej wartości brutto ponad 193 miliony złotych, a kwotę uszczuplenia oszacowano na kwotę około 30 milionów złotych ( art. 271 par.1 i 3 kk).

Poza zarzutami dotyczącymi przestępstw skarbowych oraz poświadczania nieprawdy w fakturach, podejrzanym przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw polegających na udziale w zorganizowanej grupie przestępczej oraz praniu brudnych pieniędzy. Są to czyny kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk, 299 par. 1 i 5 kk w zw. z art. 65 par. 1 kk. Zarzucane podejrzanym przestępstwa zagrożone są karą do 25 lat pozbawienia wolności (Rafał K.) i 15 lat pozbawienia wolności (Janusz Ch.).

Środki zapobiegawcze

Dla zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator zwrócił się do sądu o zastosowanie wobec obu podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Aktualnie w śledztwie występuje 7 podejrzanych. W sprawie działalności innych osób, którym zarzucono udział w tejże grupie przestępczej, 14 czerwca bieżącego roku skierowano akt oskarżenia obejmujący 18 oskarżonych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ sic/ aj/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.11.2019, 09:38
Źródło informacji PK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ