Newsletter

Biznes i finanse

PKDP: Oświadczenie Państwowej Komisji ds. Pedofilii po konferencji prasowej w dniu 25.02.2021 r. (komunikat)

25.02.2021, 17:38aktualizacja: 25.02.2021, 18:49

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PKDP informuje:

Wbrew społecznym i własnym oczekiwaniom, Państwowa Komisja ds. Pedofilii nie mogła rozpocząć przyjmowania zgłoszeń w dniu powołania, czyli 24 lipca ubiegłego roku. W tym dniu nie mieliśmy nic, nawet miejsca, w którym moglibyśmy się spotkać z ofiarami. Tworzenie Urzędu Komisji – czyli organizowanie wszystkiego, co jest potrzebne, aby bezpiecznie i sprawnie pomagać osobom skrzywdzonym – z przyczyn niezależnych od nas było możliwe dopiero na początku października. Do tego czasu walczyliśmy o uzyskanie podstawowych narzędzi do pracy, tworzyliśmy od podstaw całkiem nowy Urząd. Państwowa Komisja rozpoczęła przyjmowanie zgłoszeń 24 listopada zeszłego roku.

Obecnie Komisja zajmuje się ponad 120 sprawami wykorzystania seksualnego dzieci, w tym około 10 proc. dotyczy osób duchownych. Około 20 spraw, które nie mogły doczekać się sprawiedliwości przed sądem z powodu przedawnienia, analizowanych jest pod kątem wpisu do Rejestru Pedofilii. Komisja jest jedynym organem, który może prowadzić takie działanie, na podstawie akt spraw przedawnionych. Komisja zwróciła się do sądów i prokuratur o nadesłanie akt takich spraw.

Ponadto badanych jest ponad 2500 spraw zakończonych prawomocnym wyrokiem. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat ponad 2500 dzieci stało się ofiarami takich czynów. Prace te podejmuje Departament Edukacyjno-Prewencyjny, złożony z psychologów, seksuologów, pedagogów i prawników. Jest to pierwsze w Polsce tak szeroko zakrojone badanie przestępstw pedofilskich. Analizowane są m.in. kwestie zadośćuczynienia dla pokrzywdzonych, a także tego, jak wymiar sprawiedliwości dba o ofiarę. Komisja ponadto nawiązała współpracę z Komendą Główną Policji, Prokuraturą Krajową, a także spotkała się przedstawicielami organizacji pozarządowych i ekspertami zajmującymi się problematyką wykorzystywania seksualnego dzieci. Interweniowała ws. przeludnienia ośrodka w Gostyninie.

Komisja nie zastępuje organów ścigania. Zajmuje się monitoringiem spraw dotyczących molestowania seksualnego dzieci. Może dołączyć do postępowania na prawach oskarżyciela posiłkowego, z czego korzysta, za zgodą pokrzywdzonego.

Komisja zapewnia ofiarom pełną anonimowość, jeśli te sobie tego życzą. Oznacza to, że każda osoba, która wie o przypadku molestowania lub była molestowana, może się do niej zgłosić. Zachęcamy do kontaktu z Komisją wszystkich pokrzywdzonych oraz osoby, które na ten temat posiadają wiedzę.

Podczas tworzenia Komisji wielu polityków szumnie zapowiadało, że przekaże zgłoszenia, dokumenty oraz zeznania w sprawach molestowania dzieci przez duchownych i osoby świeckie. Dotychczas żaden polityk zasiadający w ławach poselskich obecnej kadencji nie przekazał ani jednej sprawy do rozpatrzenia. Działania części mediów oraz polityków opozycji skupiają się natomiast na próbie utrudniania aktywności Komisji oraz próbach dyskredytowania jej członków.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.

kom/ robs/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.02.2021, 17:38
Źródło informacji PKDP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ