Newsletter

PKN ORLEN: najpóźniej w II kwartale 2022 roku powstanie wielki koncern multienergetyczny

31.08.2021, 10:29aktualizacja: 31.08.2021, 10:46

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/M. Kmieciński (1)
PAP/M. Kmieciński (1)
Do połowy przyszłego roku zostanie zakończony proces połączenia PKN Orlen, Grupy Lotos i PGNiG w zintegrowany, zdywersyfikowany koncern paliwowo-energetyczny. Do 14 listopada spółka dostarczy Komisji Europejskiej wszystkie wymagane dokumenty – zapowiedział PKN Orlen podczas IV edycji Forum Wizja Rozwoju, które odbywa się w dniach 26-27 w Gdyni.

Debata ekspercka zatytułowana „Polska droga do zielonej energii – budowa koncernu multienergetycznego ORLEN-Lotos-PGNiG” była jednym z kluczowych wydarzeń podczas pierwszego dnia Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Jest to już czwarta edycja największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce, stanowiącego platformę wymiany opinii pomiędzy przedstawicielami spółek skarbu państwa, instytucji rządowych i ośrodków naukowych.

Otwierający dyskusję Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN podkreślał, że przejęcie Grupy Lotos i PGNiG przez PKN ORLEN oznacza, że akcjonariusze dwóch pierwszych podmiotów obejmą nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym, zaś ich pracownicy – będą mieli możliwość kontunuowania pracy w stabilnym, przynoszącym zyski koncernie. Daniel Obajtek, jako wzór wskazał dołączenie do „rodziny” ORLEN Grupy Energa, która dziś, m.in. dzięki inwestycjom w zeroemisyjną energetykę, regularnie zwiększa swoje zyski.

„Sukces transformacji energetycznej i paliwowej naszego kraju zależy od stworzenia zintegrowanego i zdywersyfikowanego koncernu bazującego na silnych stronach każdej ze spółek. Umiejętnie wykorzystamy ten potencjał gwarantując długoterminowe zyski dla firm i ich akcjonariuszy, stabilne ceny energii dla polskiej gospodarki, atrakcyjny pakiet kompleksowych usług dla klientów i rozwój wszystkich pracowników – powiedział Daniel Obajtek. - Pragniemy kontynuować dotychczasowe projekty oraz inwestować w kolejne, perspektywiczne obszary działalności, takie jak morska i lądowa energetyka wiatrowa, magazynowanie energii czy zaawansowane technologie wodorowe” – dodał.

Prezes PKN ORLEN odniósł się również do pojawiających się w debacie publicznej głosów wskazujących na długi czas realizowania projektu koncernu multienergetycznego – pierwszy raz o ambitnym planie czempiona polskiej gospodarki usłyszeliśmy w 2018 roku. Daniel Obajtek wskazywał, że tak olbrzymia i skomplikowana operacja z natury rzeczy wymaga starannych przygotowań, opracowania drobiazgowej strategii oraz osiągnięcia porozumienia z instytucjami unijnymi.

„Tę decyzję należało podjąć trzydzieści lat temu – my teraz nadrabiamy zaległości naszych poprzedników. Jednak aktualny zarząd PKN ORLEN nie chce jedynie administrować zastaną infrastrukturą, ale realizować konkretne projekty, które stanowić będą istotnym wzmocnieniem dla polskiej gospodarki. Warto podkreślić, że pomyślny rozwój koncernu multienergetycznego wiązać się będzie z wymiernymi korzyściami dla innych branż: logistyki, transportu czy przemysłu morskiego” – zaznaczył Daniel Obajtek.  

Głos w debacie zabrał również Robert Śleszyński, dyrektor wykonawczy ds. inwestycji kapitałowych PKN ORLEN. On także zaznaczył, że w obecnych realiach pojedyncze firmy nie są w stanie udźwignąć kosztów realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu i zapewnić Polsce bezpieczeństwa energetycznego. Przedstawił również szczegółową mapę drogową prowadzącą do stworzenia multienergetycznego koncernu.

„Do 14 listopada, i jest to data pewna, dostarczymy Komisji Europejskiej komplet dokumentów dotyczący planowanego przejęcia Grupy Lotos i PGNiG. Następnie czekać będziemy na opinię KE, co zajmuje zazwyczaj od 2 do 4 miesięcy, chociaż pozostajemy w stałym kontakcie z jej przedstawicielami, by uniknąć niepotrzebnych nieporozumień. Kiedy Komisja wyda zgodę, potrzebować będziemy trzech miesięcy do sfinalizowania wszystkich procedur. Oznacza to, że połączenie Grupy PKN ORLEN z Grupą Lotos, i równolegle z PGNiG, stanie się faktem najpóźniej w połowie 2022 roku” – ocenił Śleszyński.

Grupa Orlen w drugim kwartale 2021 roku wygenerowała rekordowe przepływy z działalności operacyjnej na poziomie 5,1 mld zł. Zysk netto PKN Orlen wyniósł w drugim kwartale 2,2 mld zł, co jest najlepszym wynikiem grupy w historii, a przychody ze sprzedaży wzrosły rdr o 73 proc. - do 29,4 mld zł.

W wyniku połączenia powstanie Grupa o łącznych rocznych przychodach ze zdywersyfikowanych źródeł na poziomie ok. 200 mld zł i łącznym, zróżnicowanym zysku operacyjnym EBITDA, który szacowany jest na ok. 20 mld zł. To oznacza, że pod względem kapitalizacji i osiąganych wyników finansowych silny polski koncern multienergetyczny będzie dorównywał, a nawet przewyższy potencjał europejskich konkurentów.

Źródło informacji: PAP Mediaroom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 31.08.2021, 10:29
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ