Newsletter

PKO Bank Polski jest dla zagranicznych instytucji finansowych bramą do polskiej gospodarki

30.05.2023, 07:30aktualizacja: 30.05.2023, 08:36

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP - kadr z filmu
Fot. PAP - kadr z filmu
Ponad 100 reprezentantów 80 instytucji finansowych o zasięgu globalnym - partnerów i klientów PKO Banku Polskiego, którzy rozliczają się w Polsce, przybyło 25 maja 2023 r. do Warszawy na 4th International Banking Seminar. Konferencja promuje polską gospodarkę.

Celem dwudniowej konferencji dla klientów i kontrahentów PKO Banku Polskiego, organizowanej po raz czwarty, było umocnienie relacji z kluczowymi bankami zagranicznymi. Natomiast jej temat przewodni stanowił szeroko pojęty zrównoważony rozwój w obrębie ESG, technologii, sztucznej inteligencji czy kompetencji przyszłości.

„To jest największe wydarzenie tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej. Rozmawiamy o tym, co się dzieje w sektorze finansowym, o realnej gospodarce, ekonomii i trendach w sektorze bankowym” - podkreślił Andrzej Kopyrski, wiceprezes zarządu PKO BP.

PKO Bank Polski jest krajowym liderem w rozliczeniach międzybankowych. Prowadzi jedną z największych sieci correspondent banking w Polsce i za granicą oraz zajmuje pierwszą pozycję na rynku rozliczeń w polskiej walucie.

„W relacjach między bankami liczą się zaufanie, profesjonalizm, dostarczanie unikalnych rozwiązań dla instytucji finansowych i PKO Bank Polski to wszystko realizuje” - mówił Andrzej Kopyrski.

PKO BP aktualnie pokrywa 50 proc. rynku w Polsce, jeśli chodzi o obsługę banków zagranicznych, na co dzień współpracuje z prawie 1300 zagranicznymi instytucjami finansowymi i prowadzi ponad 200 rachunków dla banków z całego świata - od Ameryki Północnej przez Azję, RPA, kraje Zatoki po Australię czy Japonię. Bank rozlicza się w 23 najważniejszych walutach i wkrótce wprowadzi kolejną - meksykańskie peso.

Dla banków i instytucji finansowych zainteresowanych nawiązywaniem relacji z PKO Bankiem Polskim punktem kontaktowym jest Departament Bankowości Zagranicznej i Instytucjonalnej.

„Działamy globalnie, tak więc możemy wspierać naszych klientów w każdym kraju na świecie, ułatwiając im działalność. Ścisła współpraca z tamtejszymi bankami skraca czas rozliczenia do maksimum dwóch dni, a także obniża koszt rozliczenia, bo nie mamy pośredników, tzw. korespondentów pobierających prowizję” - zaznaczył Radosław Ptaszek, dyrektor Departamentu Bankowości Zagranicznej i Instytucjonalnej PKO Banku Polskiego.

Dodał, że mając tak dobre relacje z bankami na całym świecie, PKO BP może rekomendować swoich klientów, głównie korporacyjnych, którzy potrzebują wsparcia za granicą. I vice versa PKO BP jest dla zagranicznych instytucji finansowych bramą do polskiej gospodarki.

W opinii Andrzeja Kopyrskiego International Banking Seminar, oprócz aspektu biznesowego, realizuje również cele edukacji ekonomicznej i finansowej na temat rynku polskiego.

„Dla wielu instytucji finansowych jest to pierwsza wizyta u nas w kraju - tak więc jest szansa nie tylko zobaczenia Polski, ale też zdobycia informacji na temat polskiej gospodarki, dowiedzenia się, jak ta gospodarka funkcjonuje, ale również porozmawiania na temat inwestycji, które są w Polsce realizowane” - podkreślił wiceprezes PKO BP.

Dane z polskiej gospodarki na temat wzrostu gospodarczego w I kw. 2023 r., zaprezentowane przez Piotra Bujaka, głównego ekonomistę PKO BP, okazały się lepsze niż oczekiwano. Polski rachunek bieżący notuje ostatnio silną poprawę i można się spodziewać, że do końca roku bieżącego Polska będzie miała nadwyżkę na rachunku bieżącym; rośnie eksport i inwestycje, a Polska uniknęła nawet recesji technicznej.

W opinii Piotra Bujaka należy także spodziewać się spadku inflacji, co wynika nie tylko ze spadku cen żywności i paliw na świecie, ale też z agresywnego zacieśnienia polityki pieniężnej, realizowanej przez NBP, dzięki której wzrost gospodarczy będzie przyspieszać.

Optymizm podzielają również zagraniczni klienci PKO Banku Polskiego.

„Partnerstwo z bankiem takim jak PKO BP pozostaje niezawodne, solidne w tych burzliwych czasach, tak więc dobrze jest przyjechać i spotkać się z partnerami bankowymi z całego świata w Warszawie oraz zobaczyć, jak skuteczna jest polska gospodarka, jak prężne są korporacje i banki w Polsce, a także jak dobra jest obsługa klientów, do których należymy i to naprawdę dobry prognostyk na przyszłość” - stwierdził Andrew N. Wilson z Lloyds Bank w Londynie.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 30.05.2023, 07:30
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii