Newsletter

Biznes i finanse

PKP Intercity ogłasza największy w swojej historii program inwestycyjny

05.01.2022, 16:21aktualizacja: 05.01.2022, 16:24

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/M. Kmieciński (1)
PAP/M. Kmieciński (1)
Przeznaczenie rekordowej sumy 27 miliardów złotych na zakup najnowocześniejszego taboru, modernizację istniejących składów oraz budowę innowacyjnych stacji postojowych - zakłada ogłoszona dziś zaktualizowana strategia inwestycyjna PKP Intercity do 2030 roku. Celem kolejowego „czempiona narodowego” jest zwiększenie rocznej liczby pasażerów w ciągu dekady do blisko 90 milionów.

Dotychczas realizowana strategia rozwojowa największego w Polsce przewoźnika kolejowego zakładała zainwestowanie w poprawę bezpieczeństwa i jakości podróżowania pociągami PKP Intercity 19 miliardów złotych – co już stanowiło historycznie wysoką sumę. Tymczasem ogłoszona dziś aktualizacja planów zakłada zwiększenie tej kwoty o dodatkowe 8 miliardów.

Jak przypomniał podczas konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie PKP Intercity Adam Adamczyk, minister infrastruktury, jeszcze kilka lat temu największy polski operator kolejowy zmagał się z wieloma trudnościami, rozważano nawet jego prywatyzację. Obecnie, dzięki już realizowanym i planowanym, olbrzymim inwestycjom w nowoczesny tabor i poprawę komfortu pasażerów, nazywany jest „czempionem narodowym” notującym stały wzrost przychodów i liczby klientów.

„Polacy chcą korzystać z pociągów, o czym świadczą kolejne rekordy w liczbie obsługiwanych rocznie pasażerów. Gdyby nie pandemia, dziś mówilibyśmy z pewnością o kolejnym, historycznie udanym roku 2021, aczkolwiek jest on wyraźnie lepszy od poprzedniego. Miliardy złotych, które PKP Intercity zainwestuje w ciągu najbliższych lat w swój rozwój, na trwałe zmieni strukturę transportu osobowego w Polsce na korzyść kolei” – powiedział minister.

Większość pieniędzy zostanie przeznaczona na zakup nowego i modernizację już posiadanego taboru, którym dziś dysponuje spółka. W sumie na nowoczesny tabor PKP Intercity przeznaczy 24,5 miliarda złotych. Do 2030 roku przewoźnik chce kupić m.in. 926 zupełnie nowych wagonów i zmodernizować półtora tysiąca sztuk. W planach jest też kupno ponad 160 lokomotyw oraz 38 piętrowych składów typu push-pull, 35 elektrycznych zespołów trakcyjnych i 16 lokomotyw hybrydowych, elektryczno-spalinowych.

Pozostała kwota 2,6 miliarda złotych zostanie zainwestowana w stworzenie nowoczesnej sieci stacji postojowych, umożliwiających szybkie serwisowanie pociągów.

„Dzięki tym inwestycjom do 2030 roku pociągi kursujące po Polsce osiągną prędkość od 160 do 250 km/h. Wprowadzimy również jasny podział na kategorie pociągów, stworzymy intuicyjny i przyjazny pasażerowi system zakupu biletów, będziemy dalej rozbudowywać siatkę połączeń między miastami i mniejszymi miejscowościami w całej Polsce, nie zapominając o żadnym regionie. W ciągu dekady PKP Intercity czeka niebywały wysiłek, a już dziś dynamiczny rozwój polskiej kolei budzi podziw nie tylko w Europie, ale i na całym świecie” – zaznaczył Marek Chraniuk, prezes zarządu PKP Intercity.

Jak dodał Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP SA i przewodniczący rady nadzorczej PKP Intercity, gdy sześć lat temu wyznaczano nowe, ambitne kierunki rozwoju spółki, spotykały się one z powszechnymi wątpliwościami dotyczącymi możliwości ich realizacji.

„Mam przyjemność zadeklarować, że wspólnie – wszyscy pracownicy spółki, cały personel, kadra zarządzająca oraz rząd – wywiązaliśmy się ze składanych obietnic, a dziś podnosimy poprzeczkę. Za kilka lat będziemy jeździli w całości nowym lub zmodernizowanym taborem, osiągając niewyobrażalne jeszcze niedawno prędkości – to uczyni z PKP Intercity lidera rynku kolejowego w skali europejskiej i globalnej” – wskazywał Krzysztof Mamiński.

Z kolei Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych zauważył, że potężny zastrzyk pieniędzy dla PKP Intercity może stać się dźwignią rozwoju całej polskiej gospodarki.

„Dziś PKP Intercity włącza tryb turbo w swoim programie rozwojowym, co jest wspaniałą wiadomością dla szeregu polskich firm i ich pracowników. Inwestycje kolejowe tworzą bowiem nowe, dobre miejsca pracy w wielu zakątkach naszego kraju” – przypomniał Maciej Małecki.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 05.01.2022, 16:21
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ