Newsletter

PLL LOT: nieznane ciekawostki z historii narodowego przewoźnika. Wywiad z synem byłego prezesa LOT-u [WIDEO]

28.08.2023, 16:04aktualizacja: 28.08.2023, 16:18

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PLL LOT (1)
PLL LOT (1)
• Wacław Makowski był dyrektorem generalnym PLL LOT tuż przed II wojną światową i pierwszym pilotem wyszkolonym od podstaw w niepodległej Polsce.
• Makowski zakupił dla PLL LOT najnowocześniejsze samoloty komunikacyjne na świecie.
• Były szef PLL LOT i zdolny lotnik dokonał przełomu w myśleniu o lotnictwie cywilnym – z drogiej zabawki dostępnej tylko dla wybranych uczynił środek transportu.

Był odważny, charyzmatyczny, nie do zatrzymania, a do tego przystojny. Słowem: cud natury i całej reszty. W wojsku nie miał sobie równych. Wziął udział w bitwie o Anglię, został pierwszym pilotem wyszkolonym od podstaw w niepodległej Polsce, a słowami „Mi to więcej, niż odpowiada!” zaakceptował propozycję przejęcia sterów dowodzenia Polskimi Liniami Lotniczymi LOT. Chciała go największa konkurencja LOT-u, ale jak przystało na wojskowego - odmawiał w żołnierskich słowach.

Był czas wielkiego kryzysu. Nikt nawet nie śnił, nie marzył, a już na pewno nie odważył się podjąć działań, żeby z lotnictwa cywilnego, uważanego za drogą zabawkę, uczynić środek transportu. To znaczy - prawie nikt. Mówili, że się nie da, ale Wacław Makowski, dyrektor generalny LOT-u, nie wiedział, że się nie da, więc zrobił to - zakupił najnowocześniejsze samoloty komunikacyjne na świecie. Jeden z nich - samolot Lockheed L-14H Super Electra - osobiście sprowadził drogą lotniczą do Polski. I „tylko” to, że wybuchła II wojna światowa, sprawiło, że przez Atlantyk PLL LOT nie lata od prawie 90 lat.

Więcej ciekawostek w wyjątkowym wywiadzie LINK z synem Wacława Makowskiego - Jackiem Makowskim.

Link do pobrania materiału: https://we.tl/t-bBXw1REmwY.

Zdjęcia: https://we.tl/t-2j7t8lZfhB.

Polskie Linie Lotnicze LOT to nowoczesny przewoźnik łączący Europę Środkową i Wschodnią ze światem. W ofercie LOT-u są bezpośrednie rejsy dalekodystansowe do portów w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Chinach, Japonii i Korei Południowej. Polski przewoźnik konsekwentnie zwiększa częstotliwość i poprawia ofertę na tych kierunkach, wzmacniając tym samym swoją pozycję na rynku Europy Środkowo-Wschodniej. Połączenia dalekiego zasięgu obsługuje boeingami 787 dreamliner, jednymi z najnowocześniejszych szerokokadłubowych samolotów świata. Obecny na niebie od 1929 r., polski przewoźnik jest 12. najstarszą linią lotniczą na świecie, będąc jedną z najbardziej międzynarodowych i rozpoznawalnych polskich marek.

Biuro Prasowe PLL LOT

Polskie Linie Lotnicze LOT

tel. +48 (22) 606 79 19

e-mail: media@lot.pl

Źródło informacji: PLL LOT

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
Data publikacji 28.08.2023, 16:04
Źródło informacji PLL LOT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ