Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Memorandum w tej sprawie podpisali w Warszawie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, minister transportu Czech Dan Ťok oraz minister transportu i budownictwa Słowacji Arpad Ersek.
Polska prezydencja w Grupie V4 założyła, że żegluga śródlądowa ma szczególne znaczenie w ramach kooperacji, a efektem tego stało się podpisanie memorandum o współpracy w łączeniu Odry, Dunaju i Łaby w jeden szlak żeglugowy. Wkrótce ma powstać grupa robocza, która przygotuje plany wspólnego przedsięwzięcia.
Minister Gróbarczyk zapowiedział, że "pierwszym krokiem będzie wspólna aplikacja do Komisji Europejskiej o rewizję planu TEN-T (Transeuropejska Sieć Transportowa - przyp. CP PAP)". V4 będzie przekonywać Komisję Europejską, aby szlak wodny Odra-Dunaj-Łaba jak najszybciej wpisać do TEN-T.
Aktualnie sieć TEN-T jest rozwijana na podstawie ustaleń z 2013 roku. KE zakłada, że wytyczne umożliwiające nową falę inwestycji w TEN-T będą obowiązywać dopiero po roku 2023. Jednak minister Gróbarczyk chciałby to przyspieszyć. "Chcemy przygotować taką aplikację znacznie wcześniej, żeby rozpocząć negocjacje z Komisją Europejską co do realizacji naszych wspólnych koncepcji" - zapowiedział.
Podpisanie memorandum jest "szalenie istotnym wydarzeniem" - ocenił wiceminister rozwoju narodowego Węgier László Mosóczi. Wyraził jednocześnie nadzieję, że Węgrom uda się dołączyć do tego memorandum, porozumieć z Serbią i - jak powiedział - "pewnego dnia uda się stworzyć jeden, europejski system żeglugi śródlądowej".
László Mosóczi zwrócił uwagę, że do 2050 roku Europa będzie musiała zredukować emisję dwutlenku węgla i przenieść znaczną cześć transportu towarów z dróg na kolej i rzeki. Według niego "aby osiągnąć ten cel sprawą bardzo istotną jest rozwój śródlądowych, rzecznych dróg transportowych". Taki system umożliwiłby połączenie między centrami logistycznymi, głównymi ośrodkami przemysłowymi i miejskimi.
Czeski minister transportu Dan Ťok przypomniał, że jego rodacy od ponad stu lat marzą o tym, żeby połączyć trzy morza regionu poprzez rzeki Dunaj, Odrę i Łabę. "Mam nadzieję, że to marzenie uda nam się zintensyfikować" - powiedział. Memorandum jest w jego ocenie "początkiem dobrego projektu, gwarantującego współpracę z krajami ościennymi”. Dan Ťok dodał, że czeskie Ministerstwo Transportu zamówiło już studium wykonalności połączenia żeglugowego Dunaj-Odra-Łaba, a wyniki będą gotowe w pierwszej połowie 2018 roku. Czechy liczą, że Odra po polskiej stronie będzie w pełni żeglowna. "Będziemy zainteresowani docieraniem do portów bałtyckich" - podkreślił.
Minister transportu i budownictwa Słowacji Arpad Ersek wyraził przekonanie, że memorandum pomoże w integrowaniu się z Europą i jest szansa, że Unia Europejska pomoże w realizacji tych planów. Podkreślił, że zalety żeglugi śródlądowej nie są dostatecznie wykorzystywane, a "naszym zadaniem jest, aby Dunaj był wykorzystywany przez 300 dni w roku w górę i w dół, również dzięki rozbudowie portów rzecznych". Zwrócił też uwagę, że Słowacja liczy na możliwości wykorzystania rzeki Wag, wzdłuż której są skoncentrowane ośrodki przemysłowe.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 02.02.2017, 11:21 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Dwie ważne inwestycje PSG w Łodzi
Polska Spółka Gazownictwa intensywnie modernizuje infrastrukturę gazową w Łodzi, realizując dwa strategiczne projekty z wykorzystaniem najnowszych technologii. Członkowie zarządu PSG wizytowali teren prowadzonych prac, podkreślając ich znaczenie dla regionu.- 09.05.2025, 16:47
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Polska Spółka Gazownictwa
-
Image
REPT BATTERO prezentuje nowy akumulator 392Ah i system magazynowania energii Powtrix™ 6,26 MWh
- 09.05.2025, 14:01
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
PKP Intercity zaprasza na pokaz nowego taboru kupionego dzięki unijnemu wsparciu PAP
Z okazji Dnia Funduszy Europejskich PKP Intercity zaprasza miłośników kolei z rodzinami na Dworzec Zachodni w Warszawie na wystawę lokomotyw połączoną z konkursami i animacjami.- 09.05.2025, 12:19
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ