Newsletter

Polski Związek Firm Deweloperskich ogłosił wyniki XVI edycji Rankingu Banków, którego celem jest wskazanie banków najlepiej współpracujących z deweloperami przy finansowaniu ich inwestycji. Na podium znalazły się PKO Bank Polski, Alior Bank

23.03.2023, 13:19aktualizacja: 24.03.2023, 10:31

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Polski Związek Firm Deweloperskich
Polski Związek Firm Deweloperskich
Celem Rankingu Banków jest sprawdzenie, które banki najbardziej partnersko podchodzą do inwestycji deweloperskich – przy ich kredytowaniu oraz obsłudze mieszkaniowych rachunków powierniczych.

 Deweloperzy, zrzeszeni w PZFD, odpowiadają w ankietach na blisko 20 zamkniętych pytań dotyczących takich obszarów jak:

  • czas rozpatrywania wniosków o finansowanie oraz jego zmiany w porównaniu do ubiegłych lat,
  • zgodność wstępnych deklaracji banku z faktycznymi procedurami,
  • warunki podpisanej umowy kredytowej,
  • możliwość prowadzenia rachunków powierniczych w banku innym niż kredytujący,
  • podejście do ewentualnych renegocjacji umów w trakcie trwania umowy,
  • dostępność doradców i brak zatorów komunikacyjnych.

I miejsce zajął PKO Bank Polski wyróżniając się zwłaszcza w kategorii dostępności i otwartości na współpracę – także w czasie trwania inwestycji, tuż za nim, na drugim miejscu, uplasował się najszybciej podejmujący decyzję Alior Bank. III miejsce przypadło mBankowi, z którym deweloperom najlepiej współpracuje się m.in. przy kontroli etapów na potrzeby mieszkaniowych rachunków powierniczych.

„Na pytania w XVI edycji odpowiedziano 107 razy – każda ankieta mogła dotyczyć jednego kredytującego banku i/lub jednego banku prowadzącego mieszkaniowy rachunek powierniczy. Na uwagę zasługuje fakt, że po raz pierwszy od wielu lat (ostatnie takie statystyki notowano w okolicach 2012 roku) blisko jedna piąta deweloperów zadeklarowała, że spotkała się z odmową finansowania jeszcze przed rozpatrzeniem wniosku. W części pytania, gdzie możliwym było wskazanie przedstawionego przez bank uzasadnienia takiej decyzji najczęściej odwoływano się do wykorzystanych limitów branżowych banku na dany rok” – mówi Mateusz Stachewicz, autor rankingu.

Czynnikiem, który najistotniej różnicował oceny poszczególnych banków w bieżącej edycji był czas. O ile w większości punktowanych kategorii wyniki banków pozostawały na zbliżonych poziomach, o tyle największe rozbieżności widoczne są w kategorii czasu koniecznego na uzyskanie decyzji o finansowaniu. Najniższe i najwyższe wyniki istotnie różnią się od siebie, podczas gdy w pozostałych kategoriach rozpiętość wyników pozostaje często bardzo subtelna. W obecnie trudnym dla rynku mieszkaniowego okresie czas zyskuje na znaczeniu także w kontekście całej inwestycji – kolejny miesiąc lub dwa, w zestawieniu z wieloma czasochłonnymi procedurami administracyjnymi, może istotnie wpływać na zwiększenie kosztów przedsięwzięcia, a przynajmniej zmuszać deweloperów do rekalkulacji kosztów.

Podsumowanie punktacji poszczególnych banków

Tabela

Źródło:

I. Ostateczny wpływ na wynik ma stosunek liczby punktów uzyskanych przez bank do liczby punktów możliwych przez niego do zdobycia. Żaden z respondentów nie zadeklarował MRP w Banku Pekao mimo ponad 10% wszystkich ankiet odnośnie kredytów w tym banku, co powoduje, że bank ten jest punktowany w jednej kategorii mniej niż pozostałe banki zestawiane w Rankingu.

Źródło informacji: Polski Związek Firm Deweloperskich

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 23.03.2023, 13:19
Źródło informacji Polski Związek Firm Deweloperskich
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.