Newsletter

Pomorze stawia na rozwój wspólnej przestrzeni, bezpieczeństwo i aktywność fizyczną

17.11.2022, 08:30aktualizacja: 17.11.2022, 08:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PSE - grafika
PSE - grafika
Na Pomorzu powstają 54 projekty społeczne związane m.in. z rozwojem wspólnej przestrzeni publicznej, edukacją i bezpieczeństwem. To efekt IV edycji programu grantowego „WzMOCnij swoje otoczenie” Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE). W tym roku spółka przekazała lokalnym organizacjom i samorządom ponad 4,6 miliona złotych na realizację wyjątkowych inicjatyw w całej Polsce.

Program „WzMOCnij swoje otoczenie” wspiera projekty związane z rozwojem lokalnej infrastruktury społecznej, aktywizacją życia społecznego i kulturalnego oraz daje finansową pomoc na ich wdrożenie. W tegorocznej edycji programu w województwie pomorskim na terenie 28 samorządów przyznane zostały 54 granty o łącznej wartości 1,15 mln zł.  

„Cieszymy się, że na Pomorzu jest tak wielu ludzi, którzy chcą zmieniać swoją okolicę. Dzięki temu powstały wyjątkowe projekty, które posłużą mieszkańcom na długie lata” – mówi Beata Nasiadka z Wydziału Komunikacji Społecznej PSE. 

Jednym z beneficjentów programu „WzMOCnij swoje otoczenie” jest OSP Żukowo. Dzięki grantowi zakupi sprzęt (m.in. manekin, defibrylator, nosze podbierakowe), który będzie wykorzystywany podczas szkoleń z udzielania pierwszej pomocy i ratownictwa medycznego oraz w czasie akcji. Pozwoli to podnieść poziom bezpieczeństwa mieszkańców gminy Żukowo. Druhowie z OSP Dzierżążno z pozyskanych środków zakupili sprzęt ratownictwa technicznego oraz środki ochrony indywidualnej. 

Uczniowie szkoły podstawowej w Sycewicach będą mogli korzystać z gabinetu integracji sensorycznej. W placówce powstanie sala terapeutyczna dla dzieci z zaburzeniami procesów przetwarzania sensorycznego – jest to odpowiedź na rosnącą liczbę uczniów z dysfunkcjami, orzeczeniami i problemami w zakresie SI. Gabinet w szkole zaoferuje wsparcie dla dzieci potrzebujących tego typu zajęć, bez oczekiwania na wizyty w specjalistycznych poradniach. Inicjatywa wpływa też na ograniczenie skali wykluczenia finansowego rodzin w gminie, jak również eliminuje ryzyko wykluczenia rówieśniczego. 

Tegoroczna edycja programu „WzMOCnij swoje otoczenie” zasięgiem objęła 167 samorządów w całej Polsce. Idea programu jest zbliżona do formuły budżetu partycypacyjnego. Dzięki któremu to samorządy, ich jednostki budżetowe, np. szkoły, przedszkola czy ośrodki pomocy społecznej, a także organizacje pozarządowe mogą aktywnie zmieniać swoją okolicę ubiegając się o granty w wysokości do 20 tys. zł. Część projektów została już zrealizowana i z ich efektów korzystają społeczności lokalne, a rezultaty pozostałych poznamy do końca 2022 roku.

„Projektów realizowanych dzięki programowi >>WzMOCnij swoje otoczenie<< stale przybywa, ale co roku rosną też potrzeby lokalnych społeczności i pojawiają się nowe wyzwania. Dlatego w każdej edycji zwiększamy zasięg naszego programu i liczbę gmin, które mogą brać w nim udział – informuje Beata Nasiadka. – Program realizujemy już po raz czwarty. W tym roku przekazaliśmy granty o wartości ponad 1,1 miliona złotych pomorskim instytucjom, które najlepiej wiedzą, jakie inicjatywy są najbardziej potrzebne lokalnym społecznościom” - podsumowała. 

Materiały filmowe z wybranych projektów społecznych na Pomorzu znajdują się na kanale Youtube programu: „Warsztaty krawieckie w Straszynie" i „Diagnoza autyzmu w Pucku”.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne są operatorem systemu przesyłowego energii elektrycznej w Polsce. Spółka zarządza siecią przesyłową, w której skład wchodzą umożliwiające przesył energii na duże odległości linie najwyższych napięć 400 kV oraz 220 kV, o łącznej długości ponad 15 tysięcy kilometrów oraz 110 stacji elektroenergetycznych, służących do przetwarzania i rozdziału energii elektrycznej. Na terenie województwa pomorskiego PSE realizują projekty inwestycyjne budowy linii przesyłowych i stacji energetycznych, niezbędnych do wyprowadzenia mocy z morskich farm wiatrowych oraz elektrowni jądrowej.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie https://raport.pse.pl/ i www.wzmocnijotoczenie.pl.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 17.11.2022, 08:30
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.