Newsletter

Port morski Baku rozpoczyna budowę strategicznego terminala nawozów w Alat

09.06.2021, 17:04aktualizacja: 09.06.2021, 17:08

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PR Newswire/Port of Baku
Fot. PR Newswire/Port of Baku

BAKU, Azerbejdżan, 9 czerwca 2021 r. /PRNewswire/ -- Port morski Baku ogłosił rozpoczęcie budowy terminala nawozów w swoim nowym obiekcie na terenie Alat w Azerbejdżanie. Strategiczna inwestycja zostanie sfinansowana wspólnie przez rząd Azerbejdżanu i port morski Baku. Uruchomienie terminala ma nastąpić do końca 2022 r.

Decyzja o inwestycji została podjęta na podstawie studium wykonalności, które wykazało duży potencjał w zakresie przeładunku przeznaczonych na zachodnie rynki nawozów produkowanych w śródlądowych krajach Azji Środkowej. Trzy bogate w surowce państwa Azji Środkowej – Turkmenistan, Uzbekistan i Kazachstan – dysponują możliwościami produkcji różnych nawozów, w tym mocznika, siarki i węglanu potasu. Każdego roku produkują one łącznie ponad 6,6 mln ton tych nawozów. Każdy z tych krajów inwestuje znaczne środki w budowę zakładów produkcji nawozów, aby zwiększyć wolumen ich eksportu. Niedawno otwarta fabryka nawozów w Garabogaz, położona na wschodnim wybrzeżu Morza Kaspijskiego w Turkmenistanie, jest w stanie sama wyprodukować aż 1,2 mln ton mocznika rocznie, z czego 90% przeznaczonych jest na eksport.

„W latach 2018-2020 ilość nawozów produkowanych w Azji Środkowej – głównie w Turkmenistanie – które podlegają przeładunkowi w porcie morskim Baku wzrosła 13-krotnie z 48339 do 630000 ton – powiedział Taleh Ziyadov, dyrektor generalny portu morskiego Baku. - A dynamika tego wzrostu stale rośnie. W ciągu pierwszych 5 miesięcy 2021 r. przez nasz port przeszło ponad 450 tys. ton nawozów, co pokazuje, że korytarz transportowy prowadzący przez Azerbejdżan zapewnia sprawną obsługę. Nowy terminal zapewni stabilność łańcucha dostaw nawozów w Azji Środkowej i pozwoli nam zwiększyć ilość przeładunków towaru z Turkmenistanu, Kazachstanu i Uzbekistanu” – dodał Ziyadov.

Nowy terminal nawozów w porcie morskim Baku będzie w stanie obsłużyć 2,5 mln ton produktu rocznie. Obiekt będzie dysponował dwoma magazynami o łącznej pojemności 60 tys. ton i nowoczesnymi przenośnikami do wyładunku różnego rodzaju nawozów bezpośrednio do magazynów lub wagonów/węglarek na nowo zaprojektowanej stacji przeładunkowej. Zarząd portu planuje oddać terminal w dzierżawę na podstawie długoterminowej koncesji. Obecnie trwają negocjacje z zainteresowanymi podmiotami.

Terminal nawozów w porcie morskim Baku wzmocni rolę Azerbejdżanu jako strategicznego kraju tranzytowego dla państw Azji Środkowej, stanowiąc ważny element realizowanej przez prezydenta Ilhama Alijewa strategii dywersyfikacji, która ma na celu uczynić z Azerbejdżanu jeden z głównych ośrodków handlowo-logistycznych Eurazji. Budowa nowego portu w Alat o rocznej przepustowości 15 mln ton, linia kolejowa Baku-Tibilisi-Kars łącząca europejskie i azjatyckie sieci kolejowe, a także kluczowe inwestycje infrastrukturalne w sieć krajowych dróg na osi północ-południe i wschód-zachód to elementy, które mają zapewnić atrakcyjność Azerbejdżanu jako ośrodka rozwoju działalności na styku Europy i Azji dla zagranicznych firm logistycznych i inwestorów.

Zdjęcie – https://mma.prnewswire.com/media/1528591/Port_of_Baku.jpg

Źródło: Port of Baku

KONTAKT:

Zaur Hasanov

e-mail: zhasanov@portofbaku.com 

Źródło informacji: PR Newswire

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.06.2021, 17:04
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii