Newsletter

Prawie 40 filmów o tematyce historycznej powstaje przy wsparciu PISF i finansowym zaangażowaniu MKiDN (komunikat)

29.12.2018, 18:10aktualizacja: 29.12.2018, 18:10

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Polska historia na ekranach. Prawie 40 filmów historycznych w produkcji

- MKiDN informuje:

Prawie 40 filmów o tematyce historycznej powstaje przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, pod auspicjami i przy finansowym zaangażowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Trwa produkcja ponad 30 filmów polskich, w przygotowywaniu jest też kilka koprodukcji międzynarodowych, których szczegóły objęte są umowami o zachowaniu poufności.. Kolejne ekranizacje są w fazie przygotowań. Nowe tytuły to w większości filmy fabularne, ale trwają również prace nad filmami dokumentalnymi i animacjami. Prowadzenie odpowiedzialnej i skutecznej polityki historycznej to jedno z zadań Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Polityka ta realizowana jest m.in. przez wspieranie produkcji filmów opowiadających polską historię – szczególnie tę najnowszą.

Wśród przygotowywanych produkcji połowa porusza tematy związane z okresem II wojny światowej. Jednym z nich jest film „Kurier” w reżyserii Władysława Pasikowskiego, który będzie opowiadał historię Jana Nowaka-Jeziorańskiego przed wybuchem Powstania Warszawskiego.

II wojna światowa będzie obecna także w wielu innych obrazach, takich jak: „Więzień 77”” w reż. Macieja Barczewskiego – opowieści o bokserze, polskim więźniu KL Auschwitz, , „Orzeł. Ostatni patrol” w reżyserii Jacka Bławuta, „Kajtek Czarodziej” w reż. Magdaleny Łazarkiewicz - ekranizacji powieści Janusza Korczaka, „Rutka” Sławomira Fabickiego – historii dzieci z łódzkiego getta, w „Geniuszach” - historii polskich matematyków ze Szkoły Lwowskiej, w „Przysiędze Ireny” w reż. Jana Komasy - ekranizacji musicalu o Irenie Sendlerowej, „Śmierci Zygielbojma” Ryszarda Brylskiego czy w „Raporcie Pileckiego” w reżyserii Leszka Wosiewicza, którego scenariusz opowiada losy rotmistrza Pileckiego od czasów tuż przed wybuchem II wojny światowej aż po śmierć w areszcie śledczym na Rakowieckiej.

Nie zabraknie wśród nowych tytułów historii Żołnierzy Wyklętych („Zdarzyło się w Polsce” w reż. J. Zalewskiego) ani historii Zbrodni Katyńskiej („Sanatorium Gorkiego” w reż. R. Glińskiego). Trwają również prace nad filmami dokumentalnymi - „Portrety Wojenne: Kobiety” to dokument o kobietach w Powstaniu Warszawskim, a „Położna” opowiada historię położnej z Auschwitz – oraz animacją „Szlemiel” o losach dzieci w Getcie Warszawskim.

„Te i inne, także międzynarodowe, produkcje filmowe, o których jeszcze za wcześnie mówić, żeby nie zapeszyć, są przede wszystkim zasługą polskich twórców, to oni piszą scenariusze i wypełniają białe plamy polskiej historii. Rolą MKiDN jest poszerzanie wsparcia dla twórców, co czynimy, zwiększając finansowanie produkcji filmowej m.in. poprzez bezpośrednie dotacje dla Filmoteki Narodowej-Instytutu Audiowizualnego (m.in. współprodukcja dokumentu „Niepodległa”), TVP (serial „Młody Piłsudski”, którego dwa odcinki pilotażowe już oglądaliśmy na ekranach) czy WFDiF („Czarny Mercedes”, „Śmierć Zygielbojma” i inne), ale może przede wszystkim poprzez nową ustawę o zachętach dla produkcji filmowej, która wchodzi w życie od pierwszego kwartału 2019 roku. Ministerstwo nie może natomiast wyręczać twórców i nie ma zamiaru dekretować produkcji artystycznej, dla której najważniejsza jest jednak jakość. Przygotowanie i produkcja dużego, poważnego filmu za granicą trwa 6-10 lat. My, jeżeli chodzi o film fabularny, spodziewamy się pierwszych ważnych i – mam nadzieję – udanych premier w przyszłym roku” - zapowiada minister kultury Piotr Gliński.

Oprócz filmów związanych z II wojną światową, PISF i MKiDN wspiera również kilkanaście filmów związanych z historią Polski XX w.: „Piłsudski” w reż. Michała Rosy przedstawia postać Marszałka na przełomie lat 1900-1914, „Legiony” Dariusza Gajewskiego opowiadają o czynie Legionów Polskich z lat 1914-1916 - od wymarszu z Oleandrów aż po bitwę pod Kościuchnówką, „Klecha” w reżyserii Jacka Gwizdały to historia ks. Romana Kotlarza, „Zieja” Roberta Glińskiego – księdza Jana Ziei, „Magnezja” w reż. Macieja Bochniaka - historia pogranicza polsko-sowieckiego w roku 1925 r.

W produkcji są także, m.in.:

• "Brigitte Bardot. Kobieta cudowna” w reż. Lecha Majewskiego - artystyczna wizja stanu wojennego w Polsce

• "Czarny Mercedes” J. Majewskiego – kryminał z czasów II wojny światowej

• "Ikar” w reż. Macieja Pieprzycy - historia Mieczysława Kosza

• "Żeby nie było śladów” w reż. J.P. Matuszyńskiego - historia Stanisława Pyjasa

• "Sługi Wojny” w reż. M. Gawrysia - historia handlu polskimi danymi o DNA przez firmy z RFN

• "Rebelia - Twierdza Wrocław” w reż. K. Kunerta - historia Solidarności Walczącej

• "Powstanie Wielkopolskie” w reż. B. Litowczenko – historia Powstania Wielkopolskiego

• "Obywatelka Poetka” w reż. J. Zalewskiego - historia Marianny Bocian

• "Ossolińczycy - 200 lat Historii” reż. K. Kunert

• "Operacja Tannenberg” w reż. A. Piasek-Bosackiej

• "Guczo. August Zamoyski” w reż. M. Zmarz-Koczanowicz

W przygotowaniu są kolejne produkcje, m.in.: „Paderewski”, „Portrecista” – historia fotografa z Auschwitz oraz „Rodzina Ulmów” – historia Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

drag/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.12.2018, 18:10
Źródło informacji MKiDN
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii