Newsletter

Premier: Polskę czeka czas ambitnych inwestycji informatycznych i cyfrowych

12.02.2021, 14:59aktualizacja: 12.02.2021, 15:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo


								Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki
Polskę czeka czas ambitnych inwestycji informatycznych i cyfrowych - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki po posiedzeniu Rady ds. Cyfryzacji przy Ministerstwie Cyfryzacji.

Premier w piątek uczestniczył w wideokonferencji Rady ds. Cyfryzacji.

Mówiąc o postępach cyfryzacji w Polsce ocenił, że to jest "rewolucja". "To jest właśnie ta rewolucja, chyba jedyna rewolucja, której może i powinien sobie życzyć każdy odpowiedzialny polityk" - powiedział Morawiecki. "Ponad 4 mln Polaków założyło profil zaufany w ostatnich kilkunastu miesiącach, w dwa lata udało nam się osiągnąć wynik, którego wcześniej nie udało się osiągnąć przez siedem lat. W sumie z profilu zaufanego korzysta już ponad 9 mln osób" - podał premier. Wskazał, że z roku na rok Polska staje się państwem udostępniającym coraz bardziej nowoczesne usługi.

Jak dodał, w 2020 roku ponad 330 tys. osób złożyło online wniosek o dowód osobisty, co jest liczbą dwukrotnie większą niż w 2019 r. Z usług meldunkowych z kolei skorzystało ponad 176 tys. obywateli.

Zapowiedział, że rząd chce, by obecny rok "stał pod znakiem rozwoju cyfrowej tożsamości - programu udoskonalającego profil zaufany i zwiększenie jego funkcjonalności". Dodał, że jest ambicją rządu, by administracja państwowa nie odstawała pod względem nowoczesnych rozwiązań od polskich przedsiębiorców. Wymienił programy, które mają temu służyć. Jest to "wspólna infrastruktura informatyczna państwa", a w nim "strumieniowa, rządowa chmura obliczeniowa", "rządowy klaster bezpieczeństwa" czy "platforma innowacji administracji".

"Polskę czeka czas ambitnych inwestycji informatycznych i cyfrowych - zapowiedział premier. (PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk

krz/ mfr/ pad/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 12.02.2021, 14:59
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.