Newsletter

Prezes Kraków Airport: istnieje szansa, że do końca roku obsłużymy 9 mln pasażerów

29.09.2023, 10:23aktualizacja: 29.09.2023, 11:19

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/Kadr z filmu
PAP/Kadr z filmu
Małopolska notuje spektakularne odbicie w ruchu turystycznym, zwłaszcza jeśli chodzi o gości z zagranicy - tylko w okresie wakacyjnym ich liczba, w porównaniu z rokiem 2022, wzrosła aż o 150 procent. Swoistą bramą do całego województwa jest Kraków Airport, który 27 września obsłużył 7-milionowego pasażera.

Optymistycznymi informacjami dotyczącymi błyskawicznej odbudowy potencjału krakowskiego lotniska i całego sektora turystycznego Małopolski po pandemii podzielił się Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport i jeden z gości specjalnych II Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem.

„W historii krakowskiego lotniska to już trzeci raz, kiedy udało się osiągnąć taki wynik. Pozwala to szacować, że w 2023 roku mamy szansę, jako pierwszy port regionalny w Polsce, obsłużyć 9 milionów podróżnych” - powiedział Radosław Włoszek. 

Siłą krakowskiego lotniska jest stale rozbudowywana siatka połączeń. #PROSTOzKRAKOWA można polecieć już do ponad 150 miejsc w 33 krajach, korzystając z usług 23 linii lotniczych. Tylko w 2023 roku na płycie tego największego lotniska regionalnego w Polsce i czołowego w naszej części Europy pojawiły się samoloty Turkish Airlines, Sun Express, Air Dolomiti, Air Serbia i Pegasus Airlines. Z kolei kilka dni temu największy w historii zimowy rozkład lotów z Krakowa, obejmujący 4 nowe połączenia do Belfastu, Fuerteventury, Memmingen i Tirany, ogłosiła linia lotnicza Ryanair. 

„Stała rozbudowa siatki połączeń to element naszej szerszej strategii walki o tzw. klienta globalnego. Małopolska rywalizuje bowiem o turystów z wieloma innymi regionami, a czynnikiem decydującym o ich ostatecznym wyborze celu jest m.in. dostępność transportowa. Odważnie i z sukcesami wkraczamy na kolejne rynki, czego dowodem jest chociażby lawinowy wzrost liczby turystów z krajów arabskich, którzy odwiedzili w tym roku Kraków i całe województwo” - zauważył prezes zarządu Kraków Airport.

Fantastyczne wyniki legendarnego Kraków Airport rezonują na statystki całej Małopolski, którą do września 2023 roku odwiedziło już 16 milionów turystów - krajowych i zagranicznych. Oznacza to, że to województwo przyciągnęło co czwartą osobę spędzającą urlop w Polsce. 

„Małopolska to jeden z najatrakcyjniejszych i najczęściej odwiedzanych przez turystów regionów w Polsce, a Kraków to najbardziej rozpoznawalna polska marka turystyczna na świecie. Podróżni z najdalszych zakątków świata, który dzięki Kraków Airport mogą dziś szybko i bezpiecznie dotrzeć do Małopolski, doceniają nie tylko piękno jej krajobrazów, ale także bogactwo tradycji, historii, smaków” - zaznaczyła Iwona Gibas z zarządu województwa małopolskiego.

Jest to o tyle istotne, że turystyka staje się coraz istotniejszą gałęzią całej polskiej gospodarki - turyści doceniają różnorodność naszego krajobrazu i wysoko oceniają swoje poczucie bezpieczeństwa podczas pobytu w Polsce. Przed branżą turystyczną stoją jednak duże wyzwania, związane m.in. ze zmianami klimatu czy sytuacją geopolityczną, o których w dniach 26-28 września dyskutowano podczas II Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem. Gościem honorowym wydarzenia był Andrzej Duda, prezydent RP.

„Kluczem do sukcesu, rozumianego jako stały wzrost liczby turystów krajowych i zagranicznych, jest wielopoziomowa współpraca pomiędzy wszystkimi interesariuszami: instytucjami rządowymi, samorządowcami, hotelarzami, właścicielami punktów gastronomicznych, organizatorami transportu publicznego. Dzięki temu kolejne miliony gości będą mogły zakochać się w tym magicznym miejscu, jakim jest Zakopane, Kraków, cała Małopolska” - powiedział Radosław Włoszek. 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 29.09.2023, 10:23
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.