Newsletter

Biznes i finanse

Prezes Pekao: za nami kolejny projekt zwiększający udział zielonego finansowania w portfolio kredytowym

19.05.2022, 09:25aktualizacja: 19.05.2022, 09:27

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Na Pomorzu powstanie największa w Polsce farma fotowoltaiczna zajmująca powierzchnię 300 ha, o całkowitej mocy docelowej 285,6 MW. Jej budowę współfinansuje Bank Pekao S.A. Za realizację tej inwestycji będą odpowiedzialne firmy: Goldbeck Solar, poprzez spółkę celową Stigma Sp. z o.o. oraz Respect Energy.

Łączna wysokość finansowania tego przedsięwzięcia, jakiego udzieli konsorcjum trzech banków, to 763,4 mln zł. Bank Pekao ma pełnić rolę Agenta Kredytu, Agenta Zabezpieczeń oraz Banku Rachunków, a także zapewnić hedging (red. strategia zabezpieczająca przed nadmiernymi wahaniami) stopy procentowej.

„W transformacji energetycznej nie chodzi o to, aby wydać duże kwoty. Chodzi o to, aby wydawać je mądrze. Tym większa jest nasza radość, że to kolejna w ostatnich tygodniach umowa Banku Pekao na finansowanie dużego projektu w energetyce odnawialnej i zarazem kolejny krok na drodze do wzrostu udziału zielonego finansowania w portfolio kredytowym” – mówi Jerzy Kwieciński, wiceprezes Banku Pekao, nadzorujący Pion Bankowości Korporacyjnej, Rynków i Bankowości Inwestycyjnej.

Docelowa moc nowej farmy fotowoltaicznej to 285,6 MW, obecnie największa polska farma ma moc cztery razy mniejszą. Osiągnięcie planowanej mocy pozwoli zredukować roczną emisję dwutlenku węgla o minimum 138 tysięcy ton. Energia wytwarzana z takiej ilości mocy będzie w stanie zaspokoić potrzeby energetyczne miasta wielkości Gdańska, Zielonej Góry, Olsztyna, Rzeszowa czy Bydgoszczy.

Bank Pekao w ogłoszonej w czerwcu 2021 r. Strategii ESG założył, że w latach 2021-2024 zorganizuje finansowanie dla nowych projektów zrównoważonych na kwotę co najmniej 30 mld zł. Z tego co najmniej 8 mld zł zostanie przeznaczonych na projekty zielone i społeczne.

„Są projekty, które zmieniają się w zysk. Są też projekty, które zmieniają świat. Taka idea towarzyszyła nam w czasie prac nad strategią ESG na lata 2021-2024” – podkreśla Jerzy Kwieciński. Udział zielonego finansowania zwiększy się planowo do ponad 4 proc. w portfelu biznesowym Banku Pekao i obejmie inwestycje w farmy wiatrowe, instalacje fotowoltaiczne, niskoemisyjny transport czy ekologiczne budownictwo.

„Od dnia, kiedy Zielony Ład wszedł w życie, byliśmy świadomi, że nowe wyzwania oznaczają dla instytucji finansowych nowe podejście w finansowaniu inwestycji – komentuje wiceprezes Banku Pekao. – Z jednej strony banki potrzebują odważnych inwestorów, których projekty złagodzą skutki zmian klimatycznych i wesprą procesy transformacji energetycznej poprzez zwiększenie udziału energii odnawialnej. Z drugiej strony odważni inwestorzy potrzebują banków, które ESG na stałe wpiszą w ryzyko i własne strategie” – uzupełnia Jerzy Kwieciński.

Firmy, które zajmą się budową pomorskiej farmy mają już renomę i doświadczenie w realizowaniu tego typu projektów. Goldbeck Solar to międzynarodowa grupa specjalizująca się w budowie systemów fotowoltaicznych na całym świecie. Jej partnerem w realizacji przedsięwzięcia jest Respect Energy - polska firma, która działa w 22 krajach i zajmuje się obrotem energii elektrycznej.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.05.2022, 09:25
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ