Newsletter

Biznes i finanse

Prowincja Zhejiang w Chinach Wschodnich staje się ośrodkiem współpracy pomiędzy Chinami i krajami Europy Środkowo-Wschodniej

10.06.2021, 14:18aktualizacja: 10.06.2021, 14:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

NINGBO, Chiny, 10 czerwca 2021 /PRNewswire/ -- Jak informuje Departament Handlu Prowincji Zhejiang, w dniach 8-11 czerwca w mieście Ningbo położonym na wschodnim wybrzeżu ChRL, w prowincji Zhejiang w Chinach Wschodnich odbędą się drugie targi China-CEEC Expo & International Consumer Goods Fair (Wystawa Chiny-Kraje Europy Środkowo-Wschodniej i Międzynarodowe Targi Elektroniki Użytkowej) oraz 23. Sympozjum China Zhejiang Investment & Trade.

Wydarzenie organizowane wspólnie przez chińskie ministerstwo handlu i władze prowincji obejmie targi, rozmowy w sprawie inwestycji i indywidualne spotkania przedsiębiorców. Na tle pandemii koronawirusa i recesji w gospodarce, prowincja Zhejiang i kraje Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) po raz kolejny połączyły siły, stawiając na integrację gospodarki i wymiany międzyludzkiej oraz kładąc równie duży nacisk na handel i inwestycje. Obie strony nawiążą kompleksową i wielopoziomową współpracę na wysokim poziomie.

Prowincja Zhejiang położona na południowo-wschodnim wybrzeżu Chin, poczyniła znaczące starania w kierunku stworzenia otwartej platformy wysokiego szczebla, której przejawem są Targi China-CEEC, dążąc do stania się głównym ośrodkiem współpracy dwustronnej.

Korzystając z mechanizmu dwustronnej współpracy, Zhejiang angażuje się w rozwój tzw. Inicjatywy Pasa i Szlaku. Na naszych oczach powstaje nowy schemat rozwoju, w ramach którego prowincja Zhejiang stara się wynieść współpracę dwustronną i otwarcie otoczenia lokalnego na zupełnie nowy poziom.

Jako jedyne ogólnokrajowe chińskie targi skierowane do krajów Europy Środkowo-Wschodniej, tegoroczne wydarzenie skupi się na budowaniu nowego wzoru współpracy i dzieleniu się nowymi możliwościami.

Przygotowano trzy wydarzenia specjalnie dla przedstawicieli krajów Europy Środkowo-Wschodniej w zakresie międzynarodowych towarów konsumenckich i towarów importowanych, a ich całkowita powierzchnia wystawiennicza wyniesie 200 tys. metrów kwadratowych. W targach weźmie udział ponad 2 tys. wystawców z krajów Europy Środkowo-Wschodniej i przeszło 6 tysięcy chińskich nabywców.

Podczas czterodniowej imprezy odbędzie się ponad 20 dużych wydarzeń, które będą promować bliższe relacje z Europą Środkowo-Wschodnią w zakresie gospodarki, handlu, nauki i technologii, zdrowia, relacji handlowych itp.

Targi stanowią nie tylko ważne wspólne osiągnięcie po Szczycie Chiny-Europa Środkowo-Wschodnia, ale również konkretny krok w kierunku promocji dwustronnej współpracy gospodarczej, wymiany handlowej i wysokiej jakości rozwoju w obu regionach.

Od powstania w roku 2012, mechanizm współpracy pomiędzy Chinami i krajami Europy Środkowo-Wschodniej przynosi owocne rezultaty. W porównaniu z sytuacją sprzed 9 lat, wolumen handlu dwustronnego na tej linii wzrósł o prawie 85 procent, w 2020 r. po raz pierwszy przekraczając wartość 100 mld USD. Częstotliwość podróży w obie strony wzrosła niemal czterokrotnie, a pociągi towarowe Chiny-Europa zaczęły docierać do większości krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Dążąc do współpracy i wspólnego rozwoju obu regionów, Zhejiang podjął wiele środków, by przezwyciężyć negatywne skutki epidemii, wykorzystując mechanizmy współpracy gospodarczej i wymianę handlową z krajami Europy Środkowo-Wschodniej, aby odwrócić pojawiające się tendencje spadkowe.

W pierwszym kwartale tego roku całkowity wolumen handlu pomiędzy Zhejiang a tymi krajami osiągnął 3,96 mld USD, co stanowi wzrost o 42,5% rok do roku. W czasie blokady transportu morskiego i ograniczonej przepustowości przewozów lotniczych, pociągi towarowe na linii Chiny-Europa wyruszające z miasta Yiwu w prowincji Zhejiang do Europy stały się ważnym połączeniem dla wymiany gospodarczej i handlowej pomiędzy Europą a Azją. Do końca marca kraje Europy Środkowo-Wschodniej założyły w Zhejiang 514 przedsiębiorstw i zakontraktowano inwestycje zagraniczne o wartości 1,1 mld dolarów amerykańskich.

Zhejiang w pełni korzysta też z zalet mechanizmu współpracy Chiny-kraje Europy Środkowo-Wschodniej, łącząc go z rozwojem strefy pokazowej współpracy gospodarczej na tej linii, pilotażowej strefy wolnego handlu Zhejiang i sympozjum poświęconym inwestycjom i handlowi. W ten sposób powstał nowy mechanizm współpracy i kompleks nowych rozwiązań dla kontaktów z krajami Europy Środkowo-Wschodniej. Podczas targów uruchomiony zostanie mechanizm współpracy w zakresie handlu elektronicznego i dialogu pomiędzy Chinami i krajami Europy Środkowo-Wschodniej, aby ułatwić przedsiębiorstwom z tych krajów eksport do Chin.

W ciągu najbliższych pięciu lat, prowincja Zhejiang dąży do osiągnięcia wartości importu towarów z Europy Środkowo-Wschodniej rzędu 20 mld USD, przy obustronnych inwestycjach o wartości ponad 1,5 mld USD. Przewiduje się, że Zhejiang zostanie głównym ośrodkiem współpracy pomiędzy Chinami i krajami Europy Środkowo-Wschodniej i ważnym mostem dla tych krajów w kwestii wchodzenia na globalny rynek chiński, a także oknem do prezentowania chińskiego modelu rozwoju w Europie Środkowo-Wschodniej.

Źródło: Zhejiang Provincial Commerce Department

Źródło informacji: PR Newswire

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.06.2021, 14:18
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ