Newsletter

Przedsiębiorcy mogą sięgnąć po 20 mld zł z instrumentów finansowych UE jeszcze w tym roku

28.11.2022, 16:33aktualizacja: 29.11.2022, 08:26

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

KPK ds. Instrumentów Finansowych Programów UE - logo
KPK ds. Instrumentów Finansowych Programów UE - logo
Gospodarka ale i rynek finansowy zmieniły się w okresie ostatniego półrocza w sposób istotny. Wojna w Ukrainie, inflacja, nieodbudowane w pełni łańcuchy dostaw czy poważne problemy na rynku energii, negatywnie wpływają na sytuację przedsiębiorców. Wielu z nich poszukuje obecnie finansowania, które umożliwi im co najmniej podtrzymanie działalności gospodarczej. Jest odpowiedź na te potrzeby.

„Kilkanaście miliardów złotych z tzw. starej puli programowej UE (2014-2020) zabezpieczonych gwarancjami UE, pozostaje jeszcze do wykorzystania polskich MŚP, ale większość tylko do końca br. Do tego dochodzą ponad dwa miliardy złotych wsparcia kapitałowego. Przedsiębiorcy mogą sięgnąć po pożyczkę, kredyt, leasing, obligacje, czy specjalne poręczenie kredytowe. Ale powinni spieszyć się, zanim te instrumenty wygasną wraz z unijnymi przepisami antykryzysowymi. KPK uruchomił w tym celu infolinię i specjalne dyżury eksperckie, czynne przez cały grudzień, aby ułatwić dotarcie do tych środków, jeszcze zanim wygasną” - zachęca Arkadiusz Lewicki, dyrektor KPK ds. instrumentów finansowych UE.

Dostępność tej sporej oferty finansowej może też pomóc przedsiębiorcom w okresie przejściowym, tj. do uruchomienia nowych programów Polityki Spójności czy KPO. Przede wszystkim wyższa tolerancja ryzyka i bezpłatne zabezpieczenie UE w postaci specjalnych gwarancji ze strony Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego umożliwiają polskim komercyjnym instytucjom finansowym udzielanie takiego finasowania na bardziej dostępnych warunkach.

Narodowi Pośrednicy Finansowi Programów UE (kilkanaście instytucji finansowych) dysponują aktualnie wsparciem dla firm w zakresie programów i inicjatyw UE:

· COSME - programu ramowego na rzecz konkurencyjności przedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw – dla mikro, małych i średnich oraz midcap;

· EaSI - program ramowy na rzecz zatrudnienia i innowacji społecznych – dla mikrofirm i przedsiębiorców ekonomii społecznej;

· EFG – (Pan) Europejskiego Funduszu Gwarancyjnego, dla mikro, małych i średnich oraz midcap

· InvestEU 2021-2027 – dla niemal wszystkich wielkości przedsiębiorców.

Wszystkie formy dostępnego jeszcze wsparcia szczegółowo zaprezentowano i omówiono, odpowiadając także na pytania przedsiębiorców, w czasie webinarium eksperckiego Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych UE, które odbyło się w piątek 25 listopada br., pod patronatem Komisji Europejskiej, Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Wydarzenie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem przedsiębiorców i zostało objęte przez Komisję Europejską marką Europejskiego Tygodnia MŚP. Przedsiębiorcy zainteresowani obejrzeniem retransmisji mogą skorzystać z adresu podanego poniżej.

O szczegółach ww. wsparcia na: https://instrumentyfinansoweue.gov.pl/dostepne-wsparcie-finansowe-ue-dla-polskich-msp oraz na dyżurach eksperckich KPK: https://instrumentyfinansoweue.gov.pl

O KPK: https://instrumentyfinansoweue.gov.pl

Działalność Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej jest finansowana ze środków Budżetu Państwa w ramach programu wieloletniego „Udział Polski w części COSME Programu na rzecz rynku wewnętrznego, konkurencyjności przedsiębiorstw, w tym małych i średnich przedsiębiorstw, dziedziny roślin, zwierząt, żywności i paszy oraz statystyk europejskich (Program na rzecz jednolitego rynku, w latach 2022-2028”, przez Ministra właściwego do spraw gospodarki, przekazywanych za pośrednictwem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

KONTAKT:

e-mail: Adrian.Pienkowski@kpkUE.gov.pl

tel. kom. +48 607 454 345

e-mail: KPK@kpkUE.gov.pl

Źródło informacji: KPK ds. Instrumentów Finansowych Programów UE

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 28.11.2022, 16:33
Źródło informacji KPK ds. Instrumentów Finansowych Programów UE
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.