Newsletter

"Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej" - raport z debat lokalnych

13.12.2016, 09:48aktualizacja: 13.12.2016, 09:48

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Empatia, dialog i wspieranie inicjatyw lokalnych to klucze do rozwoju naszego kraju - takie wnioski płyną z raportu "Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej", będącego efektem 52 debat lokalnych zorganizowanych w maju 2016 r. Raport został przedstawiony opinii publicznej za pośrednictwem mediów oraz na XI Kongresie Obywatelskim 5 listopada 2016 r. w Warszawie.

Debaty lokalne są częścią projektu "Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej", organizowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. To projekt, którego celem jest wywołanie szerokiej dyskusji nad mechanizmami rozwoju lokalnych społeczności.

Druga edycja debat lokalnych odbyła się w dniach 15-22 maja 2016 r. Prawie 1500 uczestników - osób zaangażowanych w życie lokalnych społeczności - poszukiwało odpowiedzi na pytanie: jak uwolnić potencjał aktywności obywatelskiej Polski lokalnej. Spotkania miały formę warsztatów, podczas których starano się określić, co motywuje mieszkańców do działania na rzecz społeczności oraz co ułatwia im zaangażowanie. W każdej bibliotece stworzono listę trzech "motywatorów" oraz trzech "ułatwiaczy" zaangażowania społecznego. Wnioski zebrano w raporcie dostępnym w załączniku oraz na: www.kongresobywatelski.pl/debaty-lokalne/debaty2016/raport-debat-lokalnych

"Motywatory"

Do obywatelskiej aktywności lokalnych liderów motywują dwie, blisko ze sobą związane, grupy czynników. Z jednej strony są to wyznawane wartości, które nie pozwalają zamknąć się na otoczenie (empatia, otwartość na drugiego człowieka, potrzeba bycia użytecznym); z drugiej zaś - korzyści wypływające z aktywności. Liderzy wskazywali, że to wywieranie rzeczywistego - trwałego, konkretnego i pozytywnego - wpływu na otoczenie stanowi najsilniejszy motor ich aktywności.

"Ułatwiacze"

Podstawowym ułatwieniem podejmowania aktywności obywatelskiej jest sprzyjający jej klimat. Jego głównym wyrazem jest obniżenie "progu wejścia", czyli tworzenie jak najszerszej oferty aktywności oraz dostęp do niezbędnych zasobów. Drugą najważniejszą grupą ułatwień jest tworzenie miękkiej i twardej ramy dla aktywności obywatelskiej. Na miękką ramę składa się zarówno dobry klimat dla łączenia zasobów i kompetencji, jak i pogłębiona wiedza o lokalnych uwarunkowaniach. Ważne jest także wsparcie władz lokalnych, czyli stały dialog z mieszkańcami oraz wspieranie przez włodarzy inicjatyw obywatelskich (nietraktowanie ich jako formy konkurencji). Twardą ramę tworzy natomiast wsparcie o charakterze systemowym: uproszczenie systemu administracyjnego, wdrożenie nowych mechanizmów aktywności obywatelskiej (np. budżety obywatelskie) oraz wsparcie materialne.

Projekt "Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej" został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Partnerem strategicznym projektu jest PKO Bank Polski, partnerem merytorycznym Instytut Książki, a partnerami medialnymi są: Polska Press Grupa, TVP Kultura oraz portal ngo.pl.

Więcej: www.kongresobywatelski.pl, zakładka: Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej

KONTAKT:

Magdalena Iwanowska

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową

ul. Do Studzienki 63

80-227 Gdańsk

tel. kom. +48 609 316 348

e-mail: magdalena.iwanowska@ibngr.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.12.2016, 09:48
Źródło informacji Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ