Newsletter

Rumunia: Polska na konferencji w Sybinie za wzmocnieniem polityki spójności w przyszłym budżecie UE

23.06.2023, 12:30aktualizacja: 23.06.2023, 12:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot.: grupa EKR
Fot.: grupa EKR
Przedstawiciele polskich władz i polscy samorządowcy na konferencji w rumuńskim Sybinie przekonywali o potrzebie wzmocnienia polityki spójności w przyszłym budżecie Unii Europejskiej.

Przedstawiciele polskich władz i polscy samorządowcy na konferencji w rumuńskim Sybinie przekonywali o potrzebie wzmocnienia polityki spójności w przyszłym budżecie Unii Europejskiej.

Na wspólnej konferencja Europejskiego Komitetu Regionów oraz Ministerstwa Inwestycji i Projektów Europejskich Rumunii w Sybinie przedstawiciele rządów i samorządowcy dyskutowali na temat wpływu polityki spójności UE na proces odbudowy i transformacji gospodarki europejskiej oraz jej przyszłego kształtu po 2027 roku.

Tematyka spotkania koncentrowała się także na rewizji unijnego budżetu na lata 2021-2027. Chodzi o większą elastyczność w wydatkowaniu środków polityki spójności celem łagodzenia negatywnych skutków dla regionów związanych z wojną na Ukrainie oraz wyzwań transformacji energetycznej.

"Polityka spójności UE po 2027 roku powinna mieć wbudowaną elastyczność, która pozwoliłaby na programowanie dostosowane do potrzeb regionów" - mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Wiceminister zwróciła uwagę, że regiony wewnątrz poszczególnych państw członkowskich różnią się pod względem potencjału gospodarczego i możliwości.

„Dla regionów elastyczne i ukierunkowane terytorialnie podejście w polityce spójności pozwala skuteczniej odpowiadać na lokalne potrzeby wiążące się z odmiennymi wyzwaniami zależnymi od poziomu rozwoju, dynamiki gospodarczej, statusu demograficznego czy gęstości zaludnienia” - przekonywała.

„Odbudowa gospodarcza i sprawiedliwa transformacja są procesami długotrwałymi, a rzeczywistość społeczno-gospodarcza może zmienić się bardzo szybko. Dlatego polityka spójności powinna charakteryzować się większą elastycznością, zarówno na etapie programowania, jak i na późniejszych etapach, kiedy może pojawiać się potrzeba jej dostosowania do zmieniających się okoliczności” – dodała wiceminister.

W podobnym tonie w Sybinie wypowiadali się polscy samorządowcy.

"Jest jeszcze poziom makroregionalny, który będzie musiał być wspierany w polityce spójności UE, aby uczynić nasze regiony i społeczności bardziej odpornymi i z silniejszymi powiązaniami infrastrukturalnymi, które są podstawą rozwoju" - zauważył marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl z grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Komitecie Regionów.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.06.2023, 12:30
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ