Newsletter

Sensacyjne zakończenie roku

20.11.2020, 10:42aktualizacja: 20.11.2020, 11:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

DESA Unicum/Tadeusz Makowski
DESA Unicum/Tadeusz Makowski
100 mln złotych. To łączna wartość dzieł sztuki, które tylko w niespełna dwóch ostatnich miesiącach tego roku pojawią się na aukcjach w DESA Unicum. To aż 1/3 tego, ile wyniósł obrót całego rynku sztuki w Polsce w 2019 roku (blisko 300 mln zł). Pojawi się po raz pierwszy wybitny, wart nawet 6 mln złotych, obraz Tamary Łempickiej, najdroższego polskiego artysty w historii i trzeciej najdroższej artystki na świecie. W tym roku na aukcji w Nowym Jorku jej obraz sprzedał się za rekordowe 82 mln złotych. Absolutnym hitem będzie również unikatowa rozeta Wojciecha Fangora. Podobna praca została dwa lata temu sprzedana za niemal 5 milionów złotych, bijąc tym samym rekord ceny zakupu obrazu w Polsce. Dzieło „M22”, które pojawi się na aukcji, może być warte nawet 7 milionów złotych. Blisko 3 mln zł jest warta z kolei pięćdziesięciodukatówka z 1621 roku, która już 30 listopada pojawi się na aukcji numizmatyków. To najdroższa moneta, jaka kiedykolwiek była sprzedawana w Polsce.

To wydarzenie roku na polskim rynku sztuki. Warte 100 mln złotych najwybitniejsze dzieła pojawią się na aukcjach w DESA Unicum na przełomie listopada i w grudniu. Pokazane zostaną dzieła sztuki współczesnej i dawnej, a także biżuteria, monety i młoda sztuka.

Jednym z najważniejszych dzieł, które pojawi się na aukcji Sztuka Dawna 10 grudnia, będzie obraz Tamary Łempickiej. Jej prace mają w swoich kolekcjach takie gwiazdy jak Madonna, Barbra Streisand czy Jack Nicholson. Rekordowa cena za jej obraz wynosi 82 mln zł. Wcześniej najdroższą pracą była „La tunique rose” sprzedana w Sotheby’s za 52 mln zł. W październiku tego roku, za obraz przedstawiający dwie nagie kobiety, zapłacono blisko 36 mln zł. W DESA Unicum zaprezentowane zostanie jej dzieło „Czytająca I” z około 1951 roku. Bywalcy nowojorskiego salonu Łempickiej uznawali dzieło za jej krypto-autoportret. Przedmioty zgromadzone na obrazie wokół pogrążonej w lekturze dziewczyny dokładnie odzwierciedlają wyposażenie mieszkania artystki - charakterystyczny kinkiet z lustrem, masywny mahoniowy kabinet i krzesła z cytrynową tapicerką.

Na aukcji Sztuka Dawna zaprezentowane zostanie także najcenniejsze dzieło Tadeusza Makowskiego „Dzieci i zwierzęta (Jardin d’acclimatation)”. To może być rekord na pracy tego artysty, jej wartość bowiem szacowana jest nawet na 3 mln zł. Obraz prezentowany był po raz pierwszy w 1928 roku w galerii Berthy Weill, słynnej paryskiej galerzystki, która jako pierwsza odkryła Pabla Picassa i wypromowała Amedeo Modiglianiego. Niezwykle ciekawe są również dwa wybitne dzieła, uważane przez dekady za zaginione. Pierwsze z nich to praca Artura Grottgera „Walka” z 1864 roku. Drugim dziełem jest cykl rysunków, będących pierwszymi ilustracjami do książki „Ogniem i mieczem” Henryka Sienkiewicza. Autorem tych prac był Juliusz Kossak. Zaprezentowane zostanie także najwybitniejsze dzieło Bolesława Cybisa „Boże Narodzenie w Łowiczu”. Druga sesja aukcji Sztuka Dawna odbędzie się 17 grudnia. Pojawią się na niej prace m.in. Meli Muter i Mojżesza Kislinga.

Z kolei jednym z najciekawszych dzieł na aukcji Sztuka Współczesna jest dzieło „M22” Wojciecha Fangora. Praca to jedna z zaledwie trzech rozet stworzonych przez wybitnego artystę. Hipnotyzujący obraz pulsujący kolorem to niesamowite połączenie przeciwstawnych barw, które tworzą wzrokową iluzję. Obok dzieła Fangora w DESA Unicum po raz pierwszy pojawią się również ikoniczne instalacje autorstwa najważniejszych polskich twórców. Wśród nich aż dwie prace Romana Opałki. Jego program artystyczny to jedno z najważniejszych dzieł konceptualizmu. Każdy wchodzący w skład jego twórczości „Detal” złożony jest z trzech elementów: wielkoformatowych płócien o ujednoliconych wymiarach 196 × 135 cm, zwanych obrazami liczonymi, nagrań audio, na których artysta rejestrował na taśmie magnetofonowej recytowane na głos kolejne liczby oraz fotograficznych autoportretów. Sztuka współczesna prezentowana będzie aż w 3 odsłonach: 26 listopada i 3 grudnia. Pojawią się na nich również prace takich twórców jak m.in. Jerzy Nowosielski, Tadeusz Kantor czy Teresa Tyszkiewicz.

Na aukcji Biżuteria Kolekcjonerska 7 grudnia pojawi się naszyjnik kultowej firmy Tiffany&Co, wisiorek Fabergé oraz ponad 120 innych, najlepszych przykładów sztuki jubilerskiej, w tym również komplet biżuterii w typie Cartier z brylantami i niebieskimi topazami. Z kolei 30 listopada odbędzie się aukcja monet. Zlicytowana zostanie najdroższa moneta w kraju - pięćdziesięciodukatówka z 1621 roku warta blisko 3 mln zł, w największym domu aukcyjnym DESA Unicum, przy Pięknej 1A w Warszawie. Licytować można online, telefonicznie, przez aplikację lub zlecenia stałe. Aukcje oglądać można na żywo w kanałach social media DESA Unicum.

DESA Unicum to lider rynku sztuki w Polsce. W tym roku zajęła 9 pozycję w rankingu największych domów aukcyjnych Europy według raportu badającej rynek nowojorskiej firmy Artnet.

https://desa.pl/pl/

Źródło informacji: DESA Unicum

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 20.11.2020, 10:42
Źródło informacji DESA Unicum
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ