Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W nawiązaniu do informacji przekazanych w treści raportu okresowego za I półrocze 2015 roku w zakresie projektu "Bio na Eko. Zamknięcie cyklu ekologicznego poprzez zagospodarowanie odpadów z produkcji biopaliw" ("Bio na Eko", "Projekt"), Zarząd Skotan S.A. ("Spółka", "Emitent") informuje, iż w dniu 11 września 2015 r. zawarł z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości ("PARP") aneks do umowy o dofinansowanie umożliwiający odstąpienie od zakładanej w II etapie Projektu budowy instalacji wielkoprzemysłowej i przeprowadzenie pierwszego wdrożenia Projektu na posiadanej infrastrukturze badawczo - przemysłowej powstałej w ramach I etapu.
Zawarcie aneksu wynika ze złożonego przez Spółkę wniosku (o którym Emitent informował w ww. raporcie okresowym) dotyczącego wyrażenia zgody na odstąpienie przez Spółkę od realizacji inwestycji w zakład produkcyjny drożdży paszowych Yarrowia Lipolytica z uwagi na konieczność przeprowadzenia w pierwszej kolejności dalszej pracy nad rynkiem zbytu dla wytwarzanych produktów. Zgoda PARP nie wyklucza możliwości realizacji przez Emitenta za środki własne rozbudowy posiadanej instalacji ani budowy nowej wielkoprzemysłowej instalacji wytwórczej w późniejszym terminie dopasowanym elastycznie do możliwości sprzedażowych Spółki. Na chwilę obecną wydana zgoda na przeprowadzenie wdrożenia na posiadanej instalacji pozwoli Emitentowi na istotne oszczędności w zakresie nakładów na wielkoprzemysłowy zakład wytwórczy, których rentowność nie byłaby w chwili obecnej możliwa do oszacowania. Przewidziana pierwotnym harmonogramem projektu wartość nakładów na budowę infrastruktury wielkoprzemysłowej miała wynieść ok. 16,8 mln zł, z czego dofinansowanie budowy środkami pozyskanymi w ramach POIG 1.4-4.1 miało wynieść ok 6,7 mln zł. W wyniku zawarcia przedmiotowego aneksu ww. nakłady nie zostaną przez Spółkę poniesione.
W raporcie okresowym za I półrocze 2015 roku Spółka wskazywała, iż najpoważniejszym zadaniem w 2015 r. dla Grupy Kapitałowej Emitenta nadal pozostaje długoterminowa kontraktacja produktów paszowych wytwarzanych przez Spółkę oraz kontynuacja i dokończenie projektów badawczo - naukowych realizowanych w okresach wieloletnich. Możliwość niepowodzenia w realizacji tych zadań należy do podstawowych ryzyk o największym znaczeniu dla Grupy. Spółka zwróciła się do PARP z wnioskiem o ww. zgodę dla uniknięcia finansowania nadmiernych wobec aktualnych możliwości rynkowych mocy produkcyjnych (zarówno nakładów inwestycyjnych na powstanie instalacji badawczej jak i kosztów jej obsługi i utrzymania, przy braku pewności co do ostatecznych możliwości sprzedażowych).
Więcej na: biznes.pap.pl
kom espi zdz
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 12.09.2015, 01:14 |
Źródło informacji | ESPI |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |