Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Rynek kapitałowy to doskonałe źródło finansowania przedsiębiorstw. Jest mnóstwo korzyści związanych z ofertą publiczną, na którą decydują się przedsiębiorstwa. „Spółki decydujące się na pozyskanie kapitału poprzez giełdę mogą liczyć na kapitał i dostęp do inwestorów, wzrost rozpoznawalności oraz rynkowej wyceny spółki. Dzięki przestrzeganiu dobrych praktyk spółki te wyznaczają standardy działania dla pozostałych uczestników rynku i wspierają bezpieczny oraz uczciwy obrót” - oświadczył Maciej Trybuchowski, prezes zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych i izby rozliczeniowej KDPW_CCP.
Izba rozliczeniowa KDPW CCP od 2011 r. prowadzi działalność z zakresu rozliczania transakcji zawieranych na rynku regulowanym, rozliczania transakcji zawieranych w alternatywnym systemie obrotu, na rynku pozagiełdowym OTC oraz obsługi systemu zabezpieczania płynności rozliczeń, w tym systemu gwarantowania rozliczeń transakcji zawartych w Polsce.
„KDWP CCP stanowi fundament obrotu kapitałowego oraz filar bezpieczeństwa rozliczeń finansowych w naszym kraju. Stoi na straży właściwego rozliczania transakcji. Dzięki m.in. naszej pracy nie jest możliwe, aby jakieś akcje się zgubiły albo >>rozmnożyły<<” - przyznał prezes Trybuchowski.
Polskie prawo określa, że zakres obowiązków informacyjnych o spółce spoczywa na emitencie, zarówno przed, jak i po debiucie giełdowym. KDPW dba, aby spółki otrzymywały konieczne wsparcie, zarówno po wejściu na giełdę, jak i w procesach związanych z obsługą zdarzeń korporacyjnych i realizacją operacji na papierach.
„Emitenci są naszymi członkami, tzn. każda spółka, która emituje akcje jest de facto uczestnikiem KDPW i za naszym pośrednictwem odbywa się szereg działań, np. kontrola wypłat dywidendy. Mamy szereg instrumentów, z których emitenci mogą skorzystać” - przyznał prezes Trybuchowski.
KDPW pomaga w rejestracji papierów wartościowych, wypłatach świadczeń, identyfikacji akcjonariuszy, obsłudze prawa poboru, połączenia lub podziału spółki. Ciekawym instrumentem przydatnym do obsługi walnych zgromadzeń jest eVoting, czyli elektroniczne oddawanie głosów.
„Nasz rynek jest rynkiem nowoczesnym, dojrzałym. Mamy rozwiązania, które stanowią o bezpieczeństwie całego rynku kapitałowego. Jednak brakuje nowych emitentów, a giełda jest doskonałym miejscem do pozyskiwania kapitału” - podsumował Maciej Trybuchowski, prezes zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych CCP.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 08.11.2023, 13:48 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Zmiana na stanowisku prezesa zarządu Wolters Kluwer Polska
Wolters Kluwer Polska, lider w dostarczaniu profesjonalnych rozwiązań informacyjnych i technologicznych, ogłasza zmiany w zarządzie spółki. Z końcem czerwca 2025 r., po ponad 36 latach pracy na rzecz firmy prezes zarządu Wolters Kluwer Polska, Włodzimierz Albin, przechodzi na emeryturę. Od lipca stanowisko to obejmie Marcin Kleina, dyrektor ds. zarządzania produktami.- 06.06.2025, 08:56
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Wolters Kluwer Polska
-
Image
PKO Bank Polski na EKF 2025: sektor bankowy ma dobrą sytuację finansową PAP
Trudno wyobrazić sobie dogodniejszy moment na to, żeby szukać lepszych rozwiązań, szukać klienta, dbać o niego – podkreślił prezes zarządu PKO Banku Polskiego Szymon Midera podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie. Dodał, że digitalizacja i wchodzenie na rynek młodych klientów powoduje, że bardzo szybko zmienia się sposób korzystania z usług finansowych.- 05.06.2025, 18:12
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
PKO Bank Polski na EKF 2025: polska gospodarka jest dziś w dobrej kondycji, ale musi się przygotować na wiele poważnych wyzwań PAP
O aktualnej kondycji gospodarczej Polski oraz największych wyzwaniach i zagrożeniach, z którymi w kolejnych latach będzie się ona zmierzyć, mówili podczas 15. Europejskiego Kongresu Finansowego: Ilona Wołyniec, dyrektor Pionu Relacji z Klientami Strategicznymi i Finansowania Projektów w PKO Banku Polskim, oraz Piotr Bujak, główny ekonomista i dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych PKO Banku Polskiego.- 05.06.2025, 17:53
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ