Newsletter

Stabilne finanse Grupy ORLEN: zysk, spadek długu i ogromne inwestycje

23.05.2024, 15:23aktualizacja: 23.05.2024, 15:32

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Grupa ORLEN zakończyła pierwszy kwartał 2024 r. z zyskiem operacyjnym EBITDA LIFO na poziomie 8,4 mld zł i zyskiem netto w wysokości 2,8 mld zł. Jednocześnie zmniejszono dług netto o miliard złotych. Koncern przeznaczył na inwestycje blisko 6,4 mld zł. Inwestorzy dostaną 4,15 zł dywidendy za jedną akcję.

„Transformacja energetyczna stanowi jedną z największych szans biznesowych w historii. ORLEN musi ją wykorzystać. Dlatego koncentrujemy się na najbardziej perspektywicznych projektach i technologiach. Kładziemy większy nacisk na efektywność” - powiedział Ireneusz Fąfara, prezes zarządu ORLEN-u.

Prezes Fąfara oświadczył, że ORLEN musi nadrabiać zaległości, a tam gdzie to nie będzie możliwe lub uzasadnione biznesowo - zweryfikować wcześniejsze założenia.

„Aby możliwa była realizacja strategicznych celów, część projektów inwestycyjnych wymaga znacznego przyspieszenia. Wiemy, jak to zrobić. Szczegółowy kierunek zweryfikowanych działań przedstawimy w aktualizacji strategii, którą opublikujemy do końca tego roku” - dodał prezes ORLEN-u.

W efekcie wzrostu popytu na produkty Grupy ORLEN w Polsce oraz jej wejścia na nowy rynek i przejęcia ponad 260 stacji paliw w Austrii, segment detaliczny odnotował o 20 proc. wyższą sprzedaż (r/r). Stabilne wyniki wypracował segment energetyki, który zwiększył do blisko 70 proc. produkcję energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych i niskoemisyjnych.

„Grupa ORLEN osiągnęła w I kwartale 2024 roku rezultaty, które naprawdę były bardzo solidne - w trudnym i dużo bardziej wymagającym niż w poprzednich latach otoczeniu makroekonomicznym i regulacyjnym” - oświadczyła Magdalena Bartoś, wiceprezes zarządu ORLEN ds. finansowych.

W pierwszym kwartale 2024 r. Grupa ORLEN wypracowała: przychody na poziomie 82,3mld zł, EBITDA LIFO w wysokości: 8,4 mld zł (wynik operacyjny przed odpisami aktualizującymi wartość aktywów trwałych w wysokości 0,7 mld zł) oraz zysk netto 2,8 mld zł.

„ORLEN, rozwijając wszystkie obszary swojej działalności, utrzymuje dobrą i stabilną sytuację finansową. Mamy mocne fundamenty, które umożliwiły zarządowi - zgodnie z obowiązującą polityką dywidendową - zarekomendowanie wypłaty dywidendy za 2023 rok na poziomie 4,15 zł na akcję” - przekazała wiceprezes Magdalena Bartoś.

Wyniki ORLEN-u są bardzo dobre również w kontekście zapłaconego przez firmę podatku od nadmiarowych zysków - w wysokości prawie 8 mld zł, który spółka musiała zapłacić w pierwszym kwartale. Finansowane są z niego m.in. dopłaty do rachunków za energię elektryczną. Gdyby nie to, ogłoszone dziś wyniki byłyby jednymi z najlepszych w historii Grupy.

Co istotne z punktu widzenia inwestorów i akcjonariuszy, stabilne finanse ORLEN-u docenili analitycy wielkich agencji ratingowych. Firma utrzymała najwyższe w historii oceny ratingowe: A3 - przyznaną przez Agencję Moody’s Investors Service i „BBB+” - przyznaną przez Agencję Fitch Ratings.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.05.2024, 15:23
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ