Newsletter

Strzegom: Kolejna duża kasa na TBS-y

01.10.2023, 08:01aktualizacja: 01.10.2023, 08:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. Wizualizacja
Fot. Wizualizacja
Gmina Strzegom pozyskała właśnie grant w wys. ok. 9,8 mln zł z tzw. Planu Rozwojowego na budowę 2 budynków w systemie TBS w naszym mieście. To kolejny zastrzyk finansowy, który znacznie przybliża powstanie tej jakże ważnej inwestycji mieszkaniowej zlokalizowanej przy ul. Parkowej.

Będzie ona realizowana m.in. w oparciu o kredyt Banku Gospodarstwa Krajowego (SBC), przyznany na preferencyjnych warunkach, o wartości blisko 18,5 mln zł – wniosek został złożony przez Świdnickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o., którego nasza gmina jest udziałowcem. Gmina Strzegom wniosła od siebie nieruchomość gruntową oraz część kapitału celem nabycia udziałów w spółce. Przypomnijmy, że wcześniej strzegomski samorząd otrzymał kwotę ok. 3,5 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa oraz 11 mln zł wsparcia finansowego z tzw. Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego.

Koszt budowy 2 budynków wynosi ok. 44,65 mln zł. W każdym z nich będą 44 mieszkania oraz garaże w przyziemiu. Budynki będą wyposażone w pompy ciepła ziemia-woda, maty grzewcze umożliwiające chłodzenie w lecie oraz panele fotowoltaiczne kompensujące zużycie ok. 50% energii elektrycznej. Dodatkowo kompleks będzie wyposażony w miejsca postojowe, ciągi pieszo-jezdne, małą architekturę oraz plac zabaw.

Budowa 2 budynków ma potrwać dwa lata, natomiast zasiedlenie planowane jest w grudniu 2025 r. W tym celu powstanie regulamin. Pierwszeństwo będą miały osoby posiadające dochody średniej wielkości, osoby, których nie stać na wzięcie kredytu hipotecznego oraz emeryci i seniorzy, którzy szukają lokum w dobrym standardzie, zabezpieczającego ich potrzeby mieszkaniowe. Będzie wymagane wpłacenie kaucji w wysokości 12-krotności miesięcznego czynszu za lokal oraz partycypację wynoszącą 8 proc. iloczynu powierzchni mieszkania oraz wartości odtworzeniowej 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych.

Warto podkreślić, że w ostatnim okresie w Strzegomiu nastąpił duży rozwój budownictwa mieszkaniowego. Budowa mieszkań w systemie TBS ma w zamyśle strzegomskich władz samorządowych nakłonić do powrotu młodych ludzi do naszego miasta.

Finalnie całość inwestycji obejmuje budowę 3 budynków i jest podzielona na 2 etapy. W pierwszym z nich powstaną 2 budynki, a następnie jeszcze 1. W sumie do dyspozycji będą 132 mieszkania i 123 miejsca postojowe w garażu podziemnym.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 01.10.2023, 08:01
Źródło informacji Strzegom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ