Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Debata ekspercka zatytułowana „Silny koncern multienergetyczny ORLEN impulsem do przyspieszenia transformacji energetycznej” była jednym z wydarzeń podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Od 6 do 8 września tysiące gości z całego świata: liderzy polityki, gospodarki, samorządu, przedstawiciele świata kultury i nauki, dyskutowali o najistotniejszych wyzwaniach stojących obecnie przed Polską, Europą i światem.
Otwierający debatę Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN podkreślał, że decyzja o budowie dużego koncernu multienergetycznego wpisuje się w długofalowe interesy naszego państwa. Dzięki przejęciu Grupy Lotos i PGNiG przez PKN ORLEN powstanie koncern, który będzie silnym graczem na rynkach europejskich. Dysponując odpowiednim zapleczem oraz kapitałem zapewni on nie tylko bezpieczeństwo energetyczne Polski, ale również stabilizację w tej części Europy.
Uczestnicy debaty zgodzili się, że sukces transformacji energetycznej i paliwowej naszego kraju zależy od stworzenia zintegrowanego i zdywersyfikowanego koncernu bazującego na silnych stronach każdej ze spółek. Umiejętnie wykorzystanie tego potencjału będzie gwarantować długoterminowe zyski dla firm i ich akcjonariuszy oraz stabilne dostawy energii dla polskiej gospodarki.
„Bierzmy przykład z innych, dużych graczy, którzy tylko dzięki swojemu potencjałowi, w tak trudnych warunkach jakie obecnie mamy, są w stanie sprostać wymaganiom rynku” - powiedziała Iwona Waksmundzka-Olejniczak, prezes zarządu PGNiG.
Waksmundzka-Olejniczak dodała też, że jeden, silny koncern ma szansę stać się liderem zielonej transformacji nie tylko w Polsce, ale w całym regionie. Ograniczanie emisyjności poprawi konkurencyjność jego towarów, umożliwiając ekspansję także na inne, europejskie rynki. Transformacja energetyczna wiąże się jednak z wielomiliardowymi inwestycjami, których samodzielnie nie udźwignęłaby żadna ze spółek wchodzących w skład Grupy.
Z opinią tą zgodził się Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Podkreślał on, że działania zmierzające do kumulacji potencjałów polskich firm energetycznych należało podjąć już wiele lat temu - obecnie zaś nadrabiane są zaniechania i zaległości z tamtych czasów.
„Gdy stanęliśmy przed pytaniem, czy warto budować koncern, który będzie miał wielomiliardowe przychody, to wiedzieliśmy, że to jest konieczność” – powiedział Maciej Małecki.
Robert Śleszyński, dyrektor wykonawczy ds. inwestycji kapitałowych PKN ORLEN dodał, że koncern multienergetyczny ma obecnie do spełnienia dwa cele: krótko- i długoterminowy.
„Pierwszym jest zapewnienie paliwa na potrzeby funkcjonowania gospodarki, ponieważ przez wojnę na Ukrainie zostały zerwane łańcuchy dostaw. Natomiast w perspektywie długoterminowej musimy zapewnić zdolność do transformacji energetycznej, bo to oznacza uniezależnienie się od paliw kopalnych” - tłumaczył Robert Śleszyński.
Eksperci zgodzili się, że w kontekście wojny za naszą wschodnią granicą połączenie Orlenu z Lotosem i PGNiG jest konieczne dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
| Data publikacji | 09.09.2022, 12:51 |
| Źródło informacji | PAP MediaRoom |
| Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Escola Varsovia zostaje na warszawskim Tarchominie. TZF Polfa zaproponowała przedłużenie dzierżawy boisk
15 czerwca 2026 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli firmy WM-Sport Sp. z o.o. oraz TZF Polfa S.A., którego głównym tematem była przyszłość dzierżawy obiektów piłkarskich zlokalizowanych przy ul. Fleminga 2 w Warszawie. Rozmowy przebiegły w partnerskiej i pełnej wzajemnego szacunku atmosferze, przynosząc oczekiwane rozstrzygnięcie dla obu stron.- 16.06.2026, 12:01
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: TZF Polfa
-
Image
Lepsze dane o pracownikach. Mniejsza rotacja. Niższe koszty zatrudnienia. Sloneek wprowadza AI-first HR na polski rynek
Na polski rynek HR wkracza nowy gracz. Sloneek to europejski startup z ponad 500 klientami w 25 krajach, który właśnie debiutuje w Polsce. Cel jest prosty: jedna platforma dla wszystkich procesów HR - od rekrutacji i onboardingu po płace i raportowanie - bez konieczności utrzymywania osobnych narzędzi. AI-first, w pełni zintegrowany z procesami firmy i obsługiwany głosem lub tekstem.- 16.06.2026, 11:00
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Sloneek
-
Image
Wzmocnienie polskiej gospodarki przez local content to długa droga, ale we właściwym kierunku PAP
Zwiększenie udziału local content w polskiej gospodarce, czyli wzrost wartości towarów lub usług wyprodukowanych bądź świadczonych przez podmioty krajowe, jest dziś jednym z priorytetów polskiego rządu. „Local content to zmiana sposobu myślenia, to podejście do budowy silnej polskiej gospodarki przez zwrócenie uwagi na to, co w kraju najlepsze” - powiedziała Eliza Zeidler, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, inaugurując debatę zorganizowaną przez PAP Biznes. W rozmowie uczestniczyli także przedstawiciele czołowych spółek Skarbu Państwa.- 16.06.2026, 10:04
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ