Newsletter

Sygnał startowy dla rozpoczęcia produkcji energii elektrycznej: Sun Contracting przyłącza 1 MWp fotowoltaiki do sieci w Polsce

24.05.2024, 12:05aktualizacja: 24.05.2024, 12:08

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Sun Contracting Poland
Sun Contracting Poland
Po prawie ośmiu miesiącach intensywnego planowania, budowy i optymalizacji, Grupa Sun Contracting poczyniła znaczące kroki na polskim rynku: pierwszy z czterech projektów fotowoltaicznych, które zapoczątkowały działalność w Polsce, został oficjalnie podłączony do sieci. Od teraz system fotowoltaiczny o mocy szczytowej 1 megawata produkuje czystą energię elektryczną.

System naziemny o powierzchni jednego hektara dostarcza rocznie około miliona kilowatogodzin energii elektrycznej wolnej od emisji CO2. Jednak to nie wszystko: dzięki przemyślanemu doborowi obszarów pod duże systemy fotowoltaiczne, teren w polskiej miejscowości Breń otrzymał drugie życie. Zielona przestrzeń pod instalacją fotowoltaiczną sklasyfikowana została jako nie nadająca się do uprawy żywności ani do jakiegokolwiek innego użytku gleba klasy 5, co uczyniło ją idealnym miejscem do wytwarzania energii elektrycznej.

Działania proekologiczne

„Stosunkowo szybkie uruchomienie tego systemu fotowoltaicznego jest dowodem zaangażowania całej Grupy Sun Contracting w bardziej ekologiczną przyszłość. Zrównoważony rozwój nie kończy się na budowie lub wykorzystaniu odnawialnych form energii, ale jest również bezpośrednio związany ze starannym doborem gruntów wykorzystywanych do produkcji energii elektrycznej” - mówi dr Daniel Tomporowski, starszy kierownik projektu w Sun Contracting Poland Sp. z o.o.. „Przepisy prawa dają tu jasne wytyczne - nie można budować na żyznych użytkach zielonych ani niszczyć naturalnych siedlisk” - kontynuuje dr Tomporowski.

Kolejny projekt w blokach startowych

Podczas gdy w miejscowości Breń rusza produkcja energii elektrycznej, a pozostałe lokalizacje polskich projektów pilotażowych oczekują na przyłączenie do sieci publicznej, Sun Contracting pracuje już nad kolejnym dużym projektem na polskiej ziemi. Na powierzchni jedenastu hektarów ma powstać elektrownia słoneczna o mocy 1,4 MWp. Aktualnie zbadana została struktura gruntu, co jest ważnym krokiem podczas planowania projektu, ponieważ charakter gruntu określa, jak głęboko należy wbudować podkonstrukcje w ziemię, aby moduły fotowoltaiczne zapewniały jak największe bezpieczeństwo i były odporne na kapryśne warunki pogodowe.

Rozwój projektów In-House

Działalność polskiej spółki zależnej Sun Contracting Poland Sp. z o.o. skupia na sobie uwagę wszystkich spółek należących do Grupy - i to nie tylko dlatego, że polski rynek jest obecnie jednym z najatrakcyjniejszych rynków fotowoltaicznych w Europie. W portowej Gdyni w ciągu kilku miesięcy zespół był w stanie rozwinąć się do tego stopnia, że w przyszłości nie będzie już musiał zlecać opracowywania projektów zewnętrznym podmiotom. Opracowywanie, planowanie i ostateczna realizacja projektów we własnym zakresie zapewni szybką i łatwą reakcję w przypadku wyzwań na długo przed ostatecznym uruchomieniem oraz możliwość jak najszybszego rozstrzygania kwestii spornych.

Profil firmy

Spółka macierzysta Sun Contracting AG i jej spółki zależne działają w branży fotowoltaicznej od ponad 12 lat. Założona w Liechtensteinie grupa firm stała się od tego czasu jednym z głównych graczy w branży solarnej i działa w siedmiu krajach europejskich. W ostatnich latach grupa w coraz większym stopniu koncentruje się na nowych rynkach: od 2020 r. grupa Sun Contracting rozszerzyła swoją działalność na Słowenię, Szwajcarię i Polskę. Szczególną uwagę poświęca się obecnie rynkowi polskiemu: warunki polityczne i gospodarcze oferują atrakcyjne możliwości realizacji rozległego portfolio projektów. Sun Contracting posiada obecnie 186,39 MWp zainstalowanej i prognozowanej mocy fotowoltaicznej, z czego 3,75 MWp zostanie wkrótce podłączone do sieci w Polsce.

Źródło informacji: Sun Contracting Poland

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 24.05.2024, 12:05
Źródło informacji Sun Contracting Poland
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii