Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- UOKiK informuje:
- Czy kosiarka lub sekator, których używasz na działce, nie stwarzają zagrożenia? Sprawdziła to Inspekcja Handlowa.
- Kontrolerzy mieli zastrzeżenia do 21,7 proc. maszyn ogrodowych.
- IH najczęściej kwestionowała złe oznakowanie lub braki w instrukcjach obsługi.
Trwa sezon prac pielęgnacyjnych w ogrodach i na działkach. Właściciele koszą trawniki, przycinają żywopłoty, wkrótce będą usuwać liście. Pomocne są przy tym kosiarki, podkaszarki, kosy, sekatory, odkurzacze do liści, rozdrabniacze, aeratory, glebogryzarki. Na zlecenie UOKiK Inspekcja Handlowa sprawdziła, czy maszyny ogrodowe spełniają wymagania prawne i techniczne oraz czy są bezpieczne.
Kontrola odbyła się w II kwartale tego roku u 53 przedsiębiorców z 8 województw: dolnośląskiego, małopolskiego, mazowieckiego, łódzkiego, podlaskiego, pomorskiego, podkarpackiego i warmińsko-mazurskiego. Inspektorzy sprawdzili 161 rodzajów maszyn. Weryfikowali dokumenty poświadczające, że sprzęt spełnia wszystkie wymagania unijnych przepisów i norm bezpieczeństwa. Kontrolowali oznakowanie oraz instrukcje obsługi – jeśli są one niepełne lub niezrozumiałe, stwarzają ryzyko, że użytkownik zrobi sobie krzywdę. Sprawdzali też, czy sprzęt nie ma widocznych wad, np. źle zamontowanej obudowy lub obluzowanych przewodów.
IH zakwestionowała 35 maszyn ogrodniczych (21,7 proc. skontrolowanych). Najwięcej nieprawidłowości dotyczyło deklaracji zgodności z unijnymi wymaganiami prawnymi, która musi być dołączona do każdego urządzenia. Przykładowo brakowało w niej opisu maszyny czy danych producenta. Inspektorzy mieli też zastrzeżenia do instrukcji obsługi – w jednym przypadku w ogóle jej nie było, a w kilku nie zawierała ważnych ze względu na bezpieczeństwo użytkownika informacji czy ostrzeżeń. Zdarzały się też przypadki niewłaściwego oznakowania maszyn.
Większość przedsiębiorców dobrowolnie usunęła nieprawidłowości formalne. W jednym przypadku IH zawiadomiła organy ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na wprowadzeniu na rynek wyrobu, który nie spełnia zasadniczych wymagań. Chodziło o spalinowe nożyce do żywopłotu, do których dołączono nieprawidłową instrukcję obsługi.
Kupujesz sprzęt do ogrodu? Sprawdź:
- znak CE – to deklaracja producenta, że wyrób spełnia wymagania prawne i techniczne,
- dodatkowe atesty, np. „GS”, TÜV, VDE – są nieobowiązkowe, świadczą, że poziom bezpieczeństwa sprawdziła niezależna jednostka,
- stan urządzenia – czy na obudowie nie ma uszkodzeń, czy starannie ją zamontowano, czy przewody, przełączniki i osłony są dobrze dopasowane,
- instrukcję obsługi – musi być napisana po polsku, zawierać informacje o maszynie i producencie oraz wyjaśniać, jak ją bezpiecznie używać, konserwować, transportować.
Masz wątpliwości lub zastrzeżenia do sprzętu? Skontaktuj się z Inspekcją Handlową https://www.uokik.gov.pl/wazne_adresy.php#faq595.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ mgost/ krap/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 21.09.2018, 13:24 |
Źródło informacji | UOKiK |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |