Newsletter

UOKiK: kontrola koncentracji - podsumowanie 2016 roku (komunikat)

14.02.2017, 12:32aktualizacja: 14.02.2017, 12:32

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- UOKiK informuje:

196 decyzji w sprawach kontroli koncentracji wydał UOKiK w 2016 roku. Wszystkie oznaczały zgodę na transakcję, w tym dwukrotnie warunkową. Najwięcej spraw dotyczyło branży nieruchomości.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do UOKiK jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył równowartość 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce. Postępowanie w sprawie koncentracji jest dwuetapowe. W pierwszym – które trwa do 30 dni - rozpatrywane są sprawy, które nie budzą wątpliwości co do negatywnego wpływu na konkurencję. Bardziej skomplikowane, np. wymagające badania rynku, przechodzą do drugiej fazy. Do czasu postępowania nie wlicza się oczekiwania na usunięcie przez przedsiębiorcę braków oraz uzupełnienie wniosku.

- W 2016 r. UOKiK wydał 196 decyzji dotyczących kontroli koncentracji.

- Rozstrzygnięcia dotyczyły najczęściej szeroko pojętej branży nieruchomości (20 decyzji), spożywczej (18) oraz motoryzacyjnej (15).

- W 194 przypadkach zgodził się na koncentracje, a dwa razy zielone światło zostało uzależnione od spełnienia przez przedsiębiorców określonych warunków. Były to transakcje spółki Eurocash – przejęcie Eko Holding i Polskiej Dystrybucji Alkoholi. W 2016 r. Urząd w 10 sprawach wydał postanowienie o przejściu postępowania do drugiej fazy.

- Średni czas wszystkich rozpatrywanych spraw zakończonych decyzją to 38 dni.

- 189 spraw zakończyło się bez konieczności przedłużania postępowania (średni czas to 30 dni), a siedem decyzji było poprzedzonych drugą fazą.

- W 6 sprawach Urząd przedstawił zastrzeżenia do transakcji. W przypadku trzech zastrzeżeń wnioskodawcy wycofali wnioski o zgodę Prezesa Urzędu.

- Na uwagę zasługuje sprawa dotycząca budowy gazociągu Nord Stream 2 przez Gazprom i sześciu innych przedsiębiorców. Po zgłoszeniu przez UOKiK zastrzeżeń, jej uczestnicy wycofali się z koncentracji. Oznaczało to zablokowanie transakcji. Spółka mająca zbudować gazociąg nie powstała – mówi Prezes UOKiK Marek Niechciał.

Poza rozpatrywaniem spraw dotyczących polskiego rynku, UOKiK opiniuje także prowadzone przez Komisję Europejską postępowania pod kątem wpływu koncentracji na polski rynek. W 2016 r. do Urzędu wpłynęło od KE 360 spraw.

Informacje na temat wszystkich prowadzonych przez Urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji zamieszczane są na stronie internetowej urzędu. Więcej informacji o zasadach łączenia przedsiębiorców w przygotowanym specjalnie opracowaniu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ sno/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.02.2017, 12:32
Źródło informacji UOKiK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ