Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- UOKiK informuje:
UOKiK wydał cztery decyzje, w których zgodził się na koncentracje.
Dotyczą one przedsiębiorców zajmujących się m.in. dystrybucją maszyn budowlanych i górniczych, hurtową sprzedażą motoryzacyjnych części zamiennych, windykacją wierzytelności, produkcją i sprzedażą paliw oraz ich biokomponentów.
Przedsiębiorcy mają 2 lata na dokonanie transakcji od chwili wydania decyzji.
Pierwsza decyzja to przejęcie przez Fayat SAS wyłącznej kontroli nad spółką Dynapac Compaction Equipment i jej podmiotami zależnymi. Pierwszy z przedsiębiorców jest dystrybutorem maszyn budowlanych, górniczych oraz innych wykorzystywanych w ramach inżynierii lądowej. Dynapac Compaction Equipment należy do Grupy Atlas Copco i zajmuje się projektowaniem i produkcją urządzeń do walcowania asfaltu i gleby, frezarek oraz sprzętu umożliwiającego rozkładanie nawierzchni.
Druga decyzja dotyczy nabycia przez Alliance Automotive z siedzibą w Londynie spółki Groupauto Polska z Warszawy. Alliance Automotive jest spółką holdingową należącą do grupy kapitałowej Alliance Automotive Group, która zajmuje się hurtową dystrybucją części zamiennych do pojazdów mechanicznych na wtórnym rynku motoryzacyjnym we Francji, Niemczech oraz Wielkiej Brytanii. Groupauto Polska jest hurtowym sprzedawcą części zamiennych do samochodów na terenie Polski.
Kolejna zgoda to przejęcie przez Kruk kontroli nad sekurytyzowanym funduszem inwestycyjnym zamkniętym Bison. Pierwszy z uczestników transakcji zajmuje się pozasądową i sądową windykacją wierzytelności. Bison jest funduszem inwestycyjnym, wykupującym wierzytelności za środki pochodzące z emisji certyfikatów inwestycyjnych.
Zielone światło na przejęcie kontroli nad Staoil otrzymał Bioagra-Oil. Spółka przejmująca zajmuje się produkcją i sprzedażą gliceryny i estrów metylowych stosowanych jako biokomponent do paliw oraz jako samoistne paliwo w niektórych pojazdach silnikowych. Staoil produkuje i sprzedaje olej rzepakowy oraz śruty.
Zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.
Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli transakcja nie zostanie dokonana w terminie 2 lat od ich wydania. Na stronie internetowej urzędu zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji. Więcej informacji o zasadach łączenia przedsiębiorców w przygotowanym specjalnie opracowaniu.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ zjt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Data publikacji | 10.11.2017, 13:33 |
Źródło informacji | UOKiK |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |