Newsletter

VI Europejski Kongres Samorządów – „Co nie działa w inwestycjach?” (6-7 grudnia 2021, Mikołajki)

01.12.2021, 16:37aktualizacja: 01.12.2021, 16:41

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Instytut Studiów Wschodnich (1)
Instytut Studiów Wschodnich (1)
Lotniska bez dróg dojazdowych czy strefy ekonomiczne bez bocznic kolejowych. Jak poprawić jakość inwestycji infrastrukturalnych?

Do końca zbliżają się prace nad przekopem Mierzei Wiślanej. W zamierzeniu inwestycja ma ułatwić eksport i dać Elblągowi szansę na stanie się portem pomocniczym dla Trójmiasta. Porty w Gdańsku i Gdyni cierpią ze względu na wąskie gardło kolejowe w obrębie aglomeracji. Przekierowanie części ładunków drogą wodną do Elbląga odciąży połączenia lądowe. Wydłużenie drogi wodnej będzie również zgodne z unijnymi założeniami. Komisja w dokumentach strategicznych faworyzuje transport śródlądowy jako niskoemisyjny. Podobny transport kontenerów barkami po rzekach jest regularnie wykorzystywany w krajach zachodnich. Mimo wydanych środków na przekop, brak w planach kolejnych centralnych inwestycji ułatwiających logistyczny dostęp do portu. Sporna pozostaje kwestia finasowania pogłębiania drogi wodnej i basenów portowych. Samorząd na inwestycje związane z portem i infrastrukturą około portową wydał łącznie 100 mln zł, natomiast inwestycje centralne w latach 2015-2020 na ternie Portu w Elblągu to zaledwie 1 mln 435 tys. zł. Tymczasem po stronie samorządu będą kolejne duże inwestycje takie jak terminal kontenerowy przyśpieszający przeładunki.

Temat jest szerszy i dotyczy inwestycji w lotniska, strefy ekonomiczne, drogi. Jak należy efektywnie dysponować środkami publicznymi? W jaki sposób przygotowywać inwestycje, aby procedury nie trwały zbyt długo a efekty były z korzyścią dla regionu? W jaki sposób lokalne samorządy mogą teraz wykorzystać uzyskane wsparcie władz centralnych?

Uczestnikami bloku tematycznego „Inwestycje infrastrukturalne - jak efektywnie dysponować środkami publicznymi” podczas zbliżającego się VI Europejskiego Kongresu Samorządów będą Tomasz Żuchowski - generalny dyrektor dróg krajowych i autostrad, Marcin Kuchciński - wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego, poseł Mirosław Suchoń, Maciej Berliński - dyrektor Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Michał Missan - wiceprezydent Elbląga, senator Jerzy Wcisła, Juliusz Marek - prezes Stowarzyszenia Telewizji Lokalnych i Regionalnych oraz moderator Łukasz Malinowski - dyrektor zarządzający Pionu Wydawnictw, Zespół Doradców Gospodarczych TOR.

Źródło informacji: Instytut Studiów Wschodnich

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 01.12.2021, 16:37
Źródło informacji Instytut Studiów Wschodnich
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii