Newsletter

W dwóch unijnych krajach rozpoczęło się głosowanie

23.05.2019, 13:25aktualizacja: 23.05.2019, 13:25

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

© European Union 2019 - Source: EP
© European Union 2019 - Source: EP
Głosowaniem w Holandii i Wielkiej Brytanii rozpoczęły się w czwartek eurowybory, które zadecydują, kto zasiądzie w Parlamencie Europejskim w kadencji 2019-2024.

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Europie rozpoczęło głosowanie w Holandii i Wielkiej Brytanii, a zakończy zamknięcie lokali wyborczych we Włoszech w niedzielę o godz. 23.

W piątek, który będzie drugim dniem głosowań, swój głos oddadzą mieszkańcy Irlandii. Tego dnia rozpocznie się również dwudniowe głosowanie w Czechach. W sobotę zagłosują obywatele Łotwy, Malty i Słowacji. Natomiast w niedzielę do urn wyborczych udadzą się wyborcy pozostałych 21 krajów, w tym Polski.

"Lokale wyborcze +zamkną się+ o godzinie 23 we Włoszech i to będzie koniec cyklu wyborczego. Te godziny są ważne ze względu na ciszę wyborczą. Zgodnie z rozporządzeniem Rady i Paramentu, cisza wyborcza trwa do zamknięcia lokali w ostatnim państwie członkowskim, czyli we Włoszech, i do tego czasu nie wolno udostępniać oficjalnych wyników wyborów europejskich. Państwa członkowskie zobowiązały się do zachowania tej ciszy wyborczej" – wskazuje Piotr Wolski, attaché prasowy w Biurze Parlamentu Europejskiego w Polsce.

Liczba posłów do PE po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE, spadnie do 705. Jeśli Wielka Brytania nadal będzie państwem członkowskim UE w dniu 2 lipca, obecny skład (751 eurodeputowanych) będzie obowiązywał do daty wystąpienia kraju ze Wspólnoty. Polska do momentu brexitu będzie miała 51 swoich reprezentantów, a po jego zakończeniu – 52.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 23.05.2019, 13:25
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii