Newsletter

W Łowiczu bezpieczniej przy torach (komunikat)

17.03.2023, 14:40aktualizacja: 17.03.2023, 15:08

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Infrastruktury informuje:

W Łowiczu otwarto wiadukt nad torami linii Warszawa – Poznań. Inwestycja powstała we współpracy PKP Polskich Linii Kolejowych SA i Miasta Łowicza.

– Modernizacja trasy Warszawa - Poznań to inwestycja kluczowa w skali kraju. Na wielkopolskim odcinku modernizacja linii już zapewniła wygodniejsze podróże i bardziej dostępną kolej. Kontynuujemy te pozytywne zmiany w woj. łódzkim. Dzięki takim budowom jak w Łowiczu, poprawia się standard życia mieszkańców i łatwiej można prowadzić biznes. Z nowoczesnych rozwiązań korzysta kolej i wszyscy mieszkańcy – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Wiadukt to pięcioprzęsłowy obiekt o konstrukcji łukowej. Ma długość 180 metrów. Na wiadukcie powstały oddzielne ścieżki dla pieszych i rowerzystów. Obiekt ma nowe oświetlenie. Dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się przygotowano pochylnię oraz windę. Budowa wiaduktu kosztowała ponad 21 mln zł. Kwotę ok. 16,5 mln zł przeznaczyły PKP PLK SA, a Miasto Łowicz prawie 5 mln zł. W ramach inwestycji realizowanej przez miasto wybudowany został nowy układ drogowy zintegrowany z wiaduktem.

– PKP Polskie Linie Kolejowe SA kończą inwestycję między Warszawą a Poznaniem wartą ponad 2 mld zł. Efektywnie wykorzystujemy m.in. środki unijnego instrumentu CEF „Łącząc Europę”. Takie inwestycje jak w Łowiczu prowadzone są przy utrzymanym ruchu pociągów. Jest to ważne dla przewozów pasażerskich i towarowych oraz rozwoju gospodarki – stwierdził Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych SA.

Modernizacja trasy Warszawa – Poznań na odcinku Sochaczew - Żychlin

Na stacji Łowicz Główny podróżni korzystają z dwóch nowych, wyższych peronów oraz przejścia podziemnego z windami dla podróżnych o ograniczonych możliwościach poruszania się. Na całym odcinku Żychlin – Łowicz – Sochaczew wymieniono tory i sieć trakcyjną. Sprawne przejazdy pociągów zapewni lokalne centrum sterowania (LCS), wyposażone w komputerowy system nadzoru nad ruchem kolejowym. Planowane zakończenie wszystkich robót w połowie 2023 r.

Inwestycja na trasie Poznań – Warszawa umożliwi dogodne łączenie ruchu pasażerskiego i towarowego na linii, będącej ważną częścią korytarza TEN–T Morze Północne ‒ Bałtyk. Efektem prac będzie większy komfort oraz wyższy poziom bezpieczeństwa na torach między stolicą Polski i stolicą Wielkopolski. Istotnie poprawi się przepustowość linii – na trasę będzie mogło wyjechać więcej pociągów. Zapewnione będą lepsze warunki przewozu towarów.

Projekt „Prace na linii kolejowej E20 na odcinku Warszawa – Poznań pozostałe roboty, odcinek Sochaczew – Swarzędz” warty jest ponad 2 mld zł. Wykonywany jest z wykorzystaniem środków z instrumentu Unii Europejskiej „Łącząc Europę” (CEF).

Planowane zakończenie prac nastąpi w połowie 2023 r.

Więcej informacji o efektach inwestycji dostępnych jest na stronie internetowej projektu. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Instrumentu „Łącząc Europę”.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mmu/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.03.2023, 14:40
Źródło informacji MI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii